کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
اثر تازه نشر کتابخانه مجلس در نمایشگاه کتاب رونمایی شد؛
[1398/02/10]

گزارشی از نشست رونمایی و معرفی دیوان سید حسن غزنوی  

تهیه و تنظیم گزارش: مرضیه راغبیان

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نشست «نقد و بررسی دیوان سید حسن غزنوی»، در سالن جلال آل احمد سرای اهل قلم مستقر در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، برگزار شد.

 

دیروز نهم اردیبهشت‌ماه 1398، نشست «نقد و بررسی دیوان سید حسن غزنوی»، شاعر سده 5-6، تصحیح دکتر عباس بگ‌جانی همراه رونمایی از این اثر، ساعت 14 ـ 15، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

 

در این نشست ابتدا دکتر امید سروری، به عنوان سخنران میهمان، ابتدا به توضیح و معرفی اثر پرداخت و گفت: این نشست، به رونمایی یکی از متون مهم ادب فارسی اختصاص دارد. دیوان سید حسن غزنوی، پیش از این توسط مرحوم مدرس رضوی تصحیح و در سال 1345 منتشر شده است. اما این چاپ اشکالات متعددی دارد که تصحیح مجدد اثر را ضروری کرده بود.

 

سروری اشکالات بسیاری را برای تصحیح مرحوم مدرس ذکر کرد و گفت: علاوه بر اغلاط متعدد تایپی، مدرس رضوی شیوه مشخصی را در تصحیحش به کار نگرفته است. قابل تشخیص نیست که هر بیت در کدام نسخه آمده است. در پانوشت‌ها هم معلوم نیست هر مورد ذکر شده،‌ مربوط به کدام نسخه است. همچنین در مقدمه اثر اشتباهات بسیاری وارد شده و همه این موارد،  ضرورت تصحیح مجدد اثر را مشخص می‌کند.

 

سخنران این نشست در ادامه توضیح داد که تصحیح دیوان سید حسن غزنوی، رساله دکتری آقای بگجانی بوده و کتابخانه مجلس از همان ابتدای تصویب موضوع رساله، قول چاپ اثر را به ایشان داده است.

 

سروری همچنین در مورد سید حسن غزنوی و سبک شعری‌اش توضیح مختصری داد و گفت: شرف الدین سید حسن غزنوی،‌ در سال 565 از دنیا می‌رود. از سال 510 ق. در دربار بهرام شاه غزنوی حضور پررنگی داشته است. سید حسن از شاعران صاحب سبک و جریان‌ساز است و شاعران زیادی به اشعار توجه داشته‌اند. بیش از همه، انوری به اشعار او نظر داشته. خاقانی نیز در برخی قصاید،‌ به اشعار سید حسن نظر داشته است.

 

به طور کلی، از آنجا که دوران زندگی سید حسن در آغاز دگرگونی سبک از خراسانی به عراقی است، سبک سید حسن  در عین آنکه بیشتر سبک خراسانی است، نشانه‌هایی از سبک عراقی هم دارد؛ از جمله به دور از تکلف بودن و مشکل نبودن فهم شعرش. در حوزه آرایه‌های ادبی نیز گرایش سیدحسن به سادگی است.

 

سروری در انتهای سخنانش، به بررسی تصحیح آقای بگ‌جانی پرداخت و گفت: بگ‌جانی تمام نسخه‌های دیوان سیدحسن و دیگر منابعی که اشعار سید حسن را شامل می‌شده، دیده و با دید علمی همه را بررسی کرده است. گزارش مفید و موجزی را هم از اختلاف نسخ و ضبط‌ها در پانوشت داده است. در انتهای کتاب هم تعلیقات مفیدی آورده و نمایه‌های متعددی استخراج کرده است.

 

پس از سخنان دکتر امید سروری، نوبت به مصحّح اثر رسید. دکتر عباس بگ‌جانی در ابتدا از دکتر محمود عابدی که راهنمای رساله او در دکتری بوده و تصحیح دیوان سید حسن غزنوی با کمک و راهنمایی‌های ارزشمند ایشان انجام شده، تشکر کرد. همچنین از مشاور رساله‌اش، ‌آقای دکتر جعفری که بخش اشعار عربی کتاب با کمک ایشان انجام شده است،‌ قدردانی کرد. سپس در ضرورت تصحیح خود گفت: استاد مدرس رضوی که پیش از من دیوان سید حسن غزنوی را تصحیح کرده، در مقدمه تصحیحش گفته است: در زمان تصحیح اشعار سنایی، به اشعار سید حسن برخوردم و چون دیدم اشعار این شاعر خوب فراموش شده است، تلاش کردم اشعارش را چاپ کنم. امیدوارم که پس از من کسی نسخ بیشتری از این دیوان پیدا کند و دیوانش را به نحو بهتری چاپ کند.

 

بگ‌جانی در ادامه توضیحاتی در مورد اشعار سید حسن غزنوی داد و گفت:  آنچه از سید حسن در دست است، یکی همین دیوان شعری اوست و دیگر وصیت‌نامه منظوم امام علی (ع) است که به سید حسن منسوب شده و در تعلق این اثر به سید حسن، اطمینان کاملی نیست. در مورد جایگاه سید حسن باید گفت که شاعران صاحب نامی چون جمال‌الدین عبدالرزاق، کمال‌الدین اصفهانی، اثیر الدین اخسیکتی و حتی مولانا، اشعاری از سید حسن را در ذهن داشته و گاه مضمونی از این اشعار را به نظم درآورده‌اند. در متونی مثل نفثه‌المصدور، تاریخ جهانگشا، مرزبان نامه و سندبادنامه نیز مضمون‌ها و گاه ابیاتی از اشعار سید حسن آمده که نشان می‌دهد این نویسندگان بزرگ نیز اشعار سید حسن را در خاطر داشته‌اند.

 

مصحح دیوان سید حسن، در پایان، نسخ مورد استفاده خود در تصحیح اثر را معرفی کرد و خاطر نشان کرد که علاوه بر نسخ دیوان، 51 جنگ‌ و سفینه‌ که حاوی ابیاتی از سید حسن هستند نیز بررسی شده است..

 

در پایان مراسم، دیوان اشعار سید حسن غزنوی با تصحیح عباس بگ‌جانی، ‌رونمایی شد.

 

    بازدید:1191
    یادداشت ها
    Parameter:304115!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار