کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
کشور چین، میهمان ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
[1398/02/08]

گزارشی از بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال با فعالیت‌های کشور چین به عنوان میهمان ویژه، حال و هوای دیگری یافته است.

 

شعار چین به‌عنوان مهمان ویژه، «آشنایی با چین» است. این شعار حکایت از امید این کشور دارد به این که مردم سرتاسر جهان از طریق کتاب‌ها به زیبایی و گوناگونی فرهنگ چینی پی ببرند. لوگوی مُهر چین با ‌پس‌زمینه‌ قرمز و کاراکترهای واضحی که بر آن نقش بسته، نه تنها حکایت از قدمت فرهنگ چین دارد، بلکه نشان‌گر پیشرفت‌های آشکار، پویا و نوآورانه‌ چین معاصر است.

 

غرفه مهمان ویژه با 600 متر مربع وسعت در بخش بین‌الملل نمایشگاه واقع در طبقه‌ دوم برپا و فضای آن به شش بخش مجزا تقسیم خواهد شد. بخشی برای نمایش کتاب‌های مهم با موضوعات مرتبط با پیشرفت و توسعه‌ چین، بخشی برای نمایش کتاب‌های ناشران داخلی، بخشی برای نمایش محصولات فرهنگی، فضایی برای انواع فعالیت‌های جانبی، قطعه‌ای برای نمایش آثار تصویرگری کتاب کودک و قسمت پذیرش اختصاص می یابد.

 

ناشران چینی به‌منظور پاسخ‌گویی به نیاز مخاطبان ایرانی، با 4000 عنوان و 15000 نسخه کتاب به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و چینی در نمایشگاه حضور خواهند یافت. افزون بر این، مخاطبان با وجود انواع محصولات و فعالیت‌های خلاقانه با زیبایی‌های فرهنگ چینی آشنا خواهند شد.

 

در مدت برپایی نمایشگاه، چین میزبان برنامه‌های فرهنگی شامل مبادلات انتشاراتی و گفت‌وگوهای ادبی در فضای اختصاص‌ داده شده به فعالیت‌های جانبی است و از طرف دیگر سراهای اهل قلم نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران، کتابخانه‌ملی ایران، شهر کتاب، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و ... نیز میزبان برنامه‌هایی از این کشور خواهد بود. ازجمله برنامه‌های تدارک دیده شده، رونمایی از کتاب «داستان‌هایی از شی جین پینگ» است که فرصتی فراهم می‌آورد تا مخاطب ایرانی با فرهنگ اصیل چین آشناشود. در «نشست کمربند و جاده: ارتباط ملت‌ها» از ناشران، نویسندگان و فرهیختگان کشورهای واقع بر مسیر «کمربند و جاده» دعوت خواهد شد تا به نقل دیدگاه‌های خود بپردازند و نظر خویش را در خصوص همکاری‌های انتشاراتی در راستای «کمربند و جاده» و تشکیل جامعه‌ای با سرنوشت مشترک برای تمام انسان‌ها مطرح کنند. در نمایشگاه عکسی با عنوان «حافظه‌ زمان» داستان‌هایی از چین مربوط به عصر مهمی از تاریخ چین در قالب مجموعه‌ای از تصاویر واضح و روایت‌های گویا بازگو خواهد شد. در این عکس‌ها، تغییرات پدیدآمده توسط اصلاحات چینی، گشایش فضا، تغییرات بنیادی در چشم‌انداز توسعه چین، زندگی اجتماعی، فرهنگ مصرف و تغییر الگوهای زندگی فردی به نمایش گذاشته می‌شود. در «نشست ناشران چین و ایران: اعتماد فرهنگی و یادگیری متقابل از فرهنگ‌ها» تبادلات فرهنگی میان تمدن‌های چین و ایران بحث خواهد شد و دستاوردهای انتشاراتی دو کشور به نمایش گذاشته می‌شود. کارشناسانی از هر دو کشور درباره‌ تقویت اعتماد فرهنگی از طریق میراث فرهنگی مشترک و توسعه‌ی مدرن بحث خواهند کرد.

 

در رویدادی با عنوان «فرهنگ سنتی در عرصه‌ بین‌المللی: دست‌اندرکاران خلق کتاب‌های تصویری در ایران و چین» نویسندگان، ناشران، کارشناسان، و فرهیختگان پرآوازه‌ی کتاب‌های کودکان از هر دو کشور به منظور تبادل فرهنگی در زمینه‌ نشر آثاری برای کودکان گرد هم خواهند آمد. افزون بر این‌ها، بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی دیگر، از جمله «نمایشگاه آثار تصویرگری کتاب‌های کودک چینی» و «نمایشگاه چاپ باستانی و مدرن چینی» فرصت‌هایی برای تبادل اطلاعات با مخاطبان ایرانی و بین‌المللی فراهم می‌آورد.

 

در بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه‌های کشورهای ایتالیا، سفارت واتیکان و سوریه خالی است در حالیکه غرفه گرفتند اما به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیامدند. بخشی از غرفه‌های بخش بین‌الملل به بخش بین‌الملل انتشاراتی‌های ایرانی مانند نشر کارنامه اختصاص داده شده است. بخشی از غرفه‌ها هم به ظاهر نام کشورهای خارجی را یدک می‌کشند در واقع کارمندان سفارت‌های مختلف هستند که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارند.

 

    بازدید:760
    یادداشت ها
    Parameter:304108!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار