کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
با همکاری موسسه علوم اداری بلژیک؛
[1398/03/25]

کنگره بین المللی آموزش مدیران و کارکنان دولت  

 

معرفی کنگره

با توجه به تجربه مفید و ملموس جهانی در زمینه آموزش و تربیت نیروی انسانی شاغل در بدنه دولت در کشورهای توسعه یافته، آذرماه سال 1348 شمسی بر اساس بند 3 ماده 44 قانون استخدامی کشور ایران، موسسه ای بنام "مرکز آموزش مدیریت دولتی" با هدف توانمند سازی کارکنان دولت در امور مدیریتی و فنون اداری تاسیس شد. آز آن تاریخ پنجاه سال  است که کارکنان و مدیران دولتی تحت پوشش آنواع و اقسام آموزش های مدیریتی قرار گرفته اند.آموزش های عمومی شغلی،آموزش های فرهنگی ، بهبود مدیریت، دوره های تخصصی مدیریتی بدو خدمت و حین خدمت و مانند آن .

 

پس از نیم قرن تلاش در سایه سیاست آموزش کارکنان دولت و همچنین تلاش های صادقانه  مدرسان، کارشناسان و مدیران سازمان ها و موسسات متولی دولتی و این اواخر، بخش اعظمی از ظرفیت آموزشی بخش خصوصی کشور، از شواهد و نتایج بدست آمده بر می آید که  انتظارات مورد نظر حاصل نشده است . چه اتفاقی افتاده است که علی رغم قدمت طولانی برنامه ریزی آموزشی و همچنین تاسیس سازو کارهایی مانند مرکز آموزش مدیریت دولتی و حتی استفاده از بخش خصوصی در این حوزه و ارائه آموزه هایی در زمینه اخلاق حرفه ای، مباحث ارزشی و تخصصی مدیریتی، کارایی، مقبولیت و مشروعیت نظام اداری از نگاه مردم رشد چندانی نداشته است.

 

نظر به جایگاه کارکنان دولت به عنوان دست‌اندرکاران حاکمیت از یک طرف و ضرورت ارتقاء توانمندی‌های اخلاقی و تخصصی آنان به منظور ارائه خدمات برتر از طرف دیگر، اهمیت پرداختن به موضوع راهبردی "آموزش کارکنان دولت" و عوامل موثر بر آن را دو چندان کرده است.

 

در طول این پنجاه سال خدمات آموزشی در قبال مدیران و کارکنان نظام اداری، چه عواملی باعث شده است که نتایج مورد انتظار حاصل نشود؟ آیا مشکل در سطوح سیاستگذاری نظام آموزش کارکنان بوده است که عمدتا با رویکرد بخشنامه محور به این مهم پرداخته است؟ یا اشکال در نحوه ارائه، طراحی و اجرای آموزش از سوی دستگاه مسئول موجب این کاستی شده است؟ آیا فراگیران کوتاهی کرده‌اند یا ایراد در محتوا بوده است؟ آیا برنامه‌ریزی اشکال داشته یا مدرسان توان کافی در انتقال دانش و مهارت مورد نظر را نداشته‌اند؟

 

مرکز آموزش مدیریت دولتی به عنوان متولی اصلی اجرای آموزش کارکنان دولت در آستانه پنجاه سالگی تاسیس خود در نظر دارد این نقیصه بسیار مهم که دامنگیر نظام اداری کشورشده است را از طریق برپایی کنگره علمی بین المللی مبتنی بر پژوهش، مورد مطالعه قرار داده  و به نحوی آسیب های موجود را با معاضدت و مشارکت صاحب نظران داخلی و خارجی نظام اداری برای اولین بار به شکل جامع و سازمان یافته مورد بررسی قرار دهد.

 

هدف

به منظور روشن شدن مسیر علمی و مطالعاتی کنگره برای مشارکت‌کنندگان، هدف از برگزاری کنگره به شرح زیر تنظیم شده است که نتایج مطالعات‌، پنل های علمی، محتوای مقالات فراخوان شده و همایش ها  باید در راستای آن تنظیم شود.
 

"احیاء نظام توانمندسازی(آموزش)کارکنان و مدیران دستگاه های اجرایی و تبیین جایگاه مرکز آموزش مدیریت دولتی "

 

رویدادها و اقدامات

برای دستیابی به هدف مورد نظر کنگره ، رویدادها و اقدامات مختلفی پیش بینی شده است که عناوین هریک به شرح زیر بیان می شود:

1-برگزاری فروم بین المللی با همکاری موسسه علوم اداری بلژیک (IIAS)؛

2- سفارش پروزه های مطالعاتی؛

3-  فراخوان مقاله؛

4- برگزاری سلسله همایش ها و نشست های تخصصی؛

5- برگزاری کنگره ؛

6- ارائه گزارشات دفاتر تخصصی مرکز در حوزه فعالیت های مربوطه؛

 

محورهای کنگره

سیاستگذاری آموزش مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی درسایرکشورهای توسعه یافته

سیاستگذاری آموزش سازمانی دربخش دولتی و خصوصی

نظام آموزشی، دستورالعملهای اجرایی و نقش آن ها درکیفیت  آموزش های سازمانی.

مدلهای کاربردی سیاستگذاری آموزش مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی.

آسیب های رویکردی در سیاستگذاری آموزش مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی.

نیازسنجی موضوعات موردنیاز درسیاستگذاری آموزش مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی.

رویکردهای نظری در سیاستگذاری آموزش مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی.

 

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان کریم خان زند- خیابان استاد نجات الهی شمالی-پلاک 198

تلفن:42501553و42501000-021

فکس: 42501600

کدپستی: 1597935113

ایمیل: info@smtc.ac.ir

پرتال: www.smtc.ac.ir

    بازدید:579
    یادداشت ها
    Parameter:304282!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار