کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب‌های کتابخانه انقلاب مجلس؛
[1398/03/05]

کتاب «نهضت امام خمینی»  

معرفی از: قاسم تبریزی

 

«نهضت امام خمینی»، حجت‌الاسلام سید حمید روحانی، جلد اول، مؤسسه عروج، چاپ شانزدهم 1386، 1635 صفحه

 

این کتاب سیری در نهضت امام خمینی از آغاز (1341) تا تبعید (1343) براساس پیام‌ها، اعلامیه‌های حضرت امام خمینی تکیه بر اسناد و منابع موفق، خاصه نویسنده از شاگردان و یاران امام است. موضوعات مهم این مجلد عبارتند از:

 

زندگینامه امام / آغاز تدریس و تألیفات امام / دوران پیش از آغاز نهضت / انمقلاب سفید / تصویبنامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی / نهضت ضد انقلاب سفید / فاجعه خونین فیضیه، نهضت امام و عاشورای حسینی (ع) / دستگیری امام و قیام اسلامی 15 خرداد 1342 / امام و پشتیبانی‌های مردمی / آزادی از زندان و پیامدهای آن / احیای رژیم کاپیتولاسیون و تبعید امام / جنبش‌های مسلحانه در ایران قم کانون خروش و خیزش / ... اسناد و مدارک ساواک، شهربانی ...

 

بدون تردید تاریخ معلم انسان‌ها، گذشته چراغ راه آینده و درس عبرت و تجربه است. جامعه‌ای که تاریخ نمی‌داند، محکوم به تکرار خطاهاست. امام در نامه‌ای به حجت‌الله روحانی (5/5/1357) با اشاره به ضرورت تاریخ‌نگاری یادآور می‌شوند:

 

«لازم است برای بیداری نسل‌های آینده و جلوگیری از غلط‌نویسی مغرضان، نویسندگان مشهور با دقت تمام به بررسی دقیق تاریخ این نهضت بپردازند و قیام‌ها و تظاهرات مسلمسن ایران را در شهرستان‌های مختلف با تاریخ و انگیزه آن ثبت نمایند تا مطالب اسلامی و نهضت روحانیت سرمشق جوامغع و نسل‌های آینده شود. ما که هنوز در قید حیات هستیم و مسائل جاری ایران را که در پیش چشم همه ما به روشنی اتفاق افتاده است دنبال می‌کنیم، فرصت‌طلبان و منفعت پیشگانی را می‌بینیم که با قلم و بیان بدون هراس از هرگونه رسوایی، مسائل دینی و نهضت اسلامی را برخلاف واقع جلوه می‌دهند...»

 

نویسنده در مقدمه چاپ اول (1357) یادآور می‌شود: «آنچه مرا بر آن داشت که علی‌رغم محدودیت‌های همه جانبه و در دست نداشتن مدارک و اسناد کافی، دست به کار نگارش، بررسی و تحلیل از نهضت امام خمینی» شوم، رویارویی با همین جو مسمومی است که از طرف بعضی از عناصر به اصطلاح مبارز به منظور جلوگیری از هرگونه قلم زدن برای شناساندن راه و اندیشه قائد بزرگ اسلامی ایجاد گردیده است.»

 

در مقدمه چاپ پانزدهم نیز آمده است: چاپ و پخش این دفتر با استقبال شایان ملت مسلمان ایران و دیگر پارسی زبانان در کشورهای مختلف روبرو شد دانشجویان ایرانی در آمریکا بی‌درنگ به چاپ دوباره آن دست زدند (ص 16 – 17) پایان سیر تاریخی کتاب حاضر تا سال 1345 است.

 

مطالعه نهضت امام خمینی، رهبری، اهداف، ماهیت نهضت، تقابل آن با استبداد پهلوی، استعمار غرب و جریان‌های وابسته به استبداد و استعمار، خاصه نقش تخریبی برخی: احزاب، گروه‌ها، جریان‌هائی چون: فراماسونری، صهیونیسم، بهائیت ، ... و مطبوعات و رسانه‌های داخلی، خارجی پس از پیروزی انقلاب اسلامی جریان‌های معارض با اسلام، انقلاب اسلامی تلاش‌هائی در تحریف تاریخ آغاز نموده، اما با ورود پژوهشگران و مورخان متعهد، مسئول، متدین عمده اثرشان خنثی گردیده و می‌گردد ولی امروز مسئولیت دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، هنرمندان، ادباء، تاریخ‌نگاران بیش از گذشته و نیاز به یک وحدت نظر، وحدت رویه، و استمرار دارد. 

    بازدید:643
    یادداشت ها
    Parameter:304211!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار