کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
از سوی انجمن منتقدان تئاتر؛
[1398/05/26]

کتاب «نظریه و نقد ادبی» پژوهش برتر سال معرفی شد  

 

جایزه‌ انجمن منتقدان، پژوهشگران و نویسندگان خانه‌ تئاتر به خاطر نوشتن کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» به حسین پاینده اهدا شد.

 

در هجدهمین جشن سالیانه این انجمن که پنجشنبه گذشته در محل بنیاد سینمایی فارابی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان، استادان و پژوهشگران هنر برگزار شد، جایزه‌ «پژوهشگر برگزیده سال» به دکتر پاینده، استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی، تعلق گرفت.

 

در بیانیه انجمن منتقدان تئاتر که امین عظیمی از اعضای هیأت مدیره انجمن آن را قرائت کرد، دلایل این انتخاب از جمله شرح روشن نظریه‌های جدید نقد ادبی و کاربرد عملی این نظریه‌ها در نقد متونی از ادبیات فارسی ذکر شده است.

 

دکتر پاینده پس از دریافت جایزه‌اش از دست فاطمه معتمدآریا، طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از انجمن منتقدان تئاتر اشاره کرد که نوشتن این کتاب سه سال طول کشید و او مباهات می‌کند که این اثر از سوی جامعه هنری و به‌ویژه منتقدان تئاتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» در آذرماه ۱۳۹۷ به عنوان منبع درس نقد ادبی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌ ادبیات فارسی و سایر رشته‌های مرتبط در علوم انسانی از سوی انتشارات سمت منتشر شد. این کتاب دوجلدی جدیدترین رویکردهای نقد ادبی را با نمونه‌هایی از نقد شعر، داستان کوتاه، رمان، تصاویر فضای مجازی و فیلم سینمایی در بیش از هزار صفحه به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی می‌کند. از جمله رویکردهای معرفی‌شده در این کتاب عبارتند از تاریخ‌گرایی نوین، نشانه‌شناسی، روانکاوی، نقد لاکانی، ساختارگرایی، پسامدرنیسم، نظریه واکنش خواننده، فرمالیسم، روایت‌شناسی، مطالعات فرهنگی و غیره.

    بازدید:387
    یادداشت ها
    Parameter:304640!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار