کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » امور کتابخانه‌ای
0.0 (0)
پژوهش‌های قرآنی
[1399/08/03]

کتاب مفتاح التفاسیر و کشف الایات  

 

کتاب مفتاح التفاسیر و کشف الایات  به تالیف مرحوم آیت‌الله سیدحسین معصومی لاری، انتشارات قم:دفتر عقل، در 634 ص.: جدول؛ نوبت اول چاپ: 1397، چاپخانه دارالحدیث؛ با شمارگان 2000 نسخه ؛ با قیمت 40000 تومان روانه بازار گردید.

مرحوم آیت الله سیدحسین معصومی لاری یکی از علمای به نام کرمانشاه و موسس حوزه علمیه آن دیارمی­باشد که نگارش کتاب مفتاح التفاسیر و کشف الایات  را به سال 1365 ق. آغاز و در سال 1373 ق. مطابق با 1333 ش. منتشر کرد. ارزشمندی این اثر از این جهت است که در 64 سال پیش، نه ابزارهای پیش رفته رایانه‌ای امروز وجود داشت و نه امکانات پژوهش در اختیار محققان بود و پژوهشگران برای جستجوی یک مطلب در تفسیرهای مختلف وقت زیادی صرف می­‌نمودند. این کتاب در زمان انتشاردر میان عالمان شیعه بی‌نظیر بود و در میان اهل سنت بسیار کم نظیر، مفتاح التفاسیر و کشف الایات  شبیه همان کاری را می­‌کند که یک محقق امروزی با جست و جو در نرم‌افزارهای تفسیری انجام می­‌دهد، درست است امروزه با وجود امکانات رایانه‌ای دیگر نیازمند مراجعه به چنین کتاب‌های کاربردی نیستیم، اما شناخت کارهای بزرگ گذشته ما را قدردان گذشتگان‌مان می­‌گرداند. ارزش تاریخی این کتاب از این جهت است که کاربردی است و در نوع خود بی نظیر که با آمدن ابزارهای جدید از میان نمی­‌رود.

مولف برای تهیه این کتاب 8 سال تمام به طور مدام و شبانه‌روزی اوقات عزیز خود را صرف کرد تا در سال 1373 ق. تکمیل و به چاپ رساند، مهمتر اینکه از یک سو تمام قران را آیه به آیه با بررسی دقیق یادداشت برداری کرد و از سوی دیگر 9 دوره تفسیر چند جلدی و قطور شیعه و سنی را بطور کامل و دقیق صفحه به صفحه تتبع و تحقیق و فیش برداری کرد که روی هم رفته اگر بخواهیم تعداد مجلات آن 9 دوره را با قطع وزیری که الان در دسترس است برشماریم 98 جلد خواهد شد ملاحظه بفرمایید:

-          تفسیر فخر رازی 32 جلد

-          تفسیر مجمع البیان چاپ ایران 10 جلد

-          تفسیر مجمع البیان چاپ لبنان 10 جلد

-          تفسیر منهج الصادقین 10 جلد

-          تفسیر ابوالفتوح رازی 10 جلد

-          تفسیر صافی 5 جلد

-          تفسیر تبیان 8 جلد

-          تفسیر البرهان 8 جلد

-          تفسیر بیضاوی (انوار التنزیل ) 5 جلد

 که این تعالی و عظمت و امتیازی است بر این کتاب که از دیدگان کارشناسان کتاب و محققین قرآنی و سیره نویسان ارزش ولایی دارد.

در بین نسخه شناسان و متخصصین کتاب نفیس و ارزشمند مفتاح التفاسیر و کشف الایات از جایگاه ارزشمندی برخوردار است به خاطر وجاهت و اعتبار و شرافت موضوع و متن و محتوای قرانی این اثرو اکثر منابع رجالی و معاجم و دائره‌المعارف ها و موسوعه‌های بزرگ و معروف فارسی و عربی از این کتاب نام برده‌اند و تا آن مقدار تحقیق و جستجویی که صورت گرفته در 12 منبع از ماخذ و منابع رجالی و شرح حال علما و مجموعه‌هایی که تالیفات و کتب مولفین در آن جمع‌آوری شده، نام و نشان و خصوصیات این کتاب به اضافه نام مولفش ذکر شده است.

کتاب حاضر با شماره بازیابی  599110 در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران عزیز است

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین الملل

    بازدید:626
    یادداشت ها
    Parameter:305948!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار