کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
جمع‌آوری نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند؛
[1397/09/25]

کتاب «فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا» در هند رونمایی شد  

 

کتاب «فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا» به همت مرکز ملی ایندیرا گاندی برای هنر و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو و دانشگاه ملی اسلامی هند در دهلی نو رونمایی شد.  

مراسم رونمایی از این کتاب روز پنجشنبه، 21 آذرماه با حضور علی چگنی، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند، شاکر اوزکان ترونلر، سفیر جمهوری ترکیه در دهلی‌نو، احسان‌الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران و نیز ایریک فالت، نماینده سازمان یونسکو در هند، برگزار شد.

رمیش گور، رییس گروه هنر مرکز ملی ایندیرا گاندی برای هنر، در سخنرانی خود در این مراسم درباره فعالیت‌های پژوهشی این مرکز در زمینۀ تهیۀ فهرست نسخ خطی و حفاظت از آنها گفت: این مرکز دوره‌های نسخه‌شناسی برگزار می‌کند و با تهیۀ میکروفیلم نسخ خطی، سعی می‌کند آنها را در یک محل جمع‌آوری کند.

شریف حسین قاسمی، رییس پیشین گروه فارسی داشگاه دهلی که فهرست مشروح نسخ خطی و چاپی آثار مولانا  در هند را آماده کرده است، در سخنان خود در این مراسم به معرفی این اثر و نحوۀ جمع‌آوری  فهرست‌های آثار مولانا در هند پرداخت.

وی گفت: مولانا رومی در هند از محبوبیت خاصی برخوردار است و به همین سبب نسخه‌های بسیاری از آثار او در کتابخانه‌های دولتی و شخصی در شهرهای مختلف هند نگهداری می‌شود.

این محقق و پژوهشگر ادامه داد: برای اهمیت آثار چاپی و نسخ خطی آثار مولانا همین کافی است که بدانیم مثنوی معنوی مولانا برای اولین‌بار در هند چاپ شد.

اریک فالت، نماینده سازمان یونسکو در هند نیز در سخنان خود با اشاره به پیام صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز که در اشعار مولانا مشهود است، گفت: مولانا شخصیتی جهانی است و آثار مولانا جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها در بازارهای جهان محسوب می‌شود.

در ادامۀ برگزاری این مراسم علی چگنی، سفیر ایران در هند با اشاره به تعالیم مولانا و محدود نبودن وی به فرقه و گروه خاصی گفت: شخصیت عرفانی مولانا در بین غیرمسلمانان نیز از شهرت به سزایی برخوردار است.

وی تأکید کرد: مولانا عشق زمینی را وسیله‌ای برای دستیابی به عشق حقیقی می‌داند و  راهکارهای وی برای رسیدن به این هدف برای همه قابل دستیابی است.

شاکر اوزکان ترونلر، سفیر جمهوری ترکیه در دهلی‌نو هم در سخنان خود با اشاره به کتاب رونمایی شده گفت: جمع‌آوری نسخ خطی و چاپی آثار مولانا در هند، گام مهمی در حفظ میراث فرهنگی و برای آیندگان بسیار مفید است.

مولانا در هند طرفداران و علاقه‌مندان بسیاری دارد و به تازگی نیز 100 غزل از غزل های این شاعر پارسی زبان برای نخستین بار و به‌صورت مستقیم توسط بلرام شکلا، استاد دانشگاه دهلی هندوستان از زبان فارسی به زبان هندی ترجمه و منتشر شده است.

 

سایت میراث مکتوب

    بازدید:1352
    یادداشت ها
    Parameter:302522!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار