کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
هم‌زمان با ایام فاطمیه؛
[1397/10/29]

کتاب «فدک در تاریخ» نقد و بررسی می‌شود  

 

 نشست نقد و بررسی کتاب« فدک در تاریخ» اثر شهید آیت‌الله محمدباقر صدر همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری و شهادت حضرت زهرا(س) در قالب سلسله نشست های تبلیغی-ترویجی «در پناه کلمات» برگزار می‌شود.

این مراسم با همکاری به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) و پژوهشکده تخصصی شهید صدر برگزار می‌شود. «فدک در تاریخ» به عنوان یکی از آثار مهم و ارزشمند آیت الله محمدباقر صدر درباره تاریخچه فدک است و مؤلف در این بخش‌ها، سرگذشت فاطمه زهرا (س) پس از درگذشت پیامبر اسلام (ص)، گوشه‌هایی از سخنان وی و گفت‌وگوهایش با خلیفه اول درباره میراث انبیاء را مطرح و نیز تاریخچه جغرافیایی و سیاسی فدک وارزش مادی و معنوی این سرزمین را بیان کرده است.

 این اثر که در ۵ فصل گردآوری شده، به تحلیل رویدادها و روایات جریان فدک با نوشتاری منصفانه می‌پردازد و «بر صحنه قیام»، «معنای حقیقی و رمزی فدک»، «رقابت سیاسی خلفا با حضرت علی (ع)»، «گوشه‌هایی از کلام فاطمه الزهرا(س)» و «ارزیابی نهایی ماجرا» عناوین این فصول را تشکیل می دهند.

نشست نقد و بررسی این کتاب با حضور محمدحسین رجبی دوانی، مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام و حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی، رئیس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم همراه خواهد بود. کتاب مذکور توسط حجت‌الاسلام ابوالقاسم حسینی ژرفا ترجمه شده است.

 

در بخشی از این کتاب آمده است:

این اشاره‌ای کوتاه به تاریخ آشفته فدک بود؛ تاریخی که روند مستقیمی ندارد و بر مدار یک قاعده نمی‌شود. در بیشتر موارد، هوس و آرزو سرنوشت فدک را رقم می‌زد و غرض‌ها و سیاست‌های حاکمان روزگار، وضعیت فدک را مشخص می‌کرد. با این حال، این تاریخ از میانه‌روی و درست‌کرداری خالی نبود و در برخی موارد فدک به صاحبان واقعی خود سپرده شد.

مسئله فدک در نظر جامعه اسلامی و سران آن، دارای اهمیتی بسزا بوده و از این رو، تصمیم‌گیری درباره آن به تناسب سیاست حاکمان تفاوت می‌کرده و به رویکرد عمومی خلیفه در برابر اهل‌بیت(ع) ارتباط داشته است. هر گاه خلیفه رویکردی سزاوار و اندیشه‌ای عادلانه داشته، فدک را به فاطمیان بازگردانده و هر گاه چنین نبوده، بازپس‌گیری فدک در ردیف نخستین کارهای خلیفه قرار داشته است.

نشست نقد و بررسی این کتاب فردا یکشنبه ۳۰ دی از ساعت ۱۸ در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر واقع در مشهد، بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر برگزار می‌شود.

    بازدید:586
    یادداشت ها
    Parameter:303625!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار