کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
تاریخ آموزش و پرورش در ایران
[1399/09/25]

کتاب تعلیم و تربیت در عصر صفویان  

 

کتاب تعلیم و تربیت در عصر صفویان به تالیف محمد درخشانی؛ 762ص.:مصور،جدول، نمودار؛ انتشارات اندیشه احسان؛ نوبت اول چاپ : سال 1399 ، با شمارگان 500 نسخه چاپ و  به قیمت 167000 تومان روانه بازار گردید.

دوران حکومت پادشان صفوی در ایران به دلیل ویژگی‌ها و امتیازاتی که دارد، همواره از جهات متعدد و گوناگونی مورد توجه مورخان و محققان ایرانی و غیرایرانی گردیده است. مهم‌ترین این موضوعات می‌تواند «تعلیم و تربیت عصر صفوی» باشد.
اهمیت این موضوع به دلیل تامین استقلال سیاسی ایران بعد از اسلام، با یک حکومت مقتدر در محدوده‌ی جغرافیایی و فرهنگی مشخص است که تعلیم و تربیت امروزه نشات گرفته و گویایی اقتدار آن روزگار است؛ فلذا مطالعه و بررسی تاریخچه‌ی نظام آموزشی آن دوران موضوع اصلی کتاب حاضر است.
کتاب تعلیم و تربیت عصر صفوی متشکّل از مجموعه‌ای جامع است که در آن تلاش شده بر پایۀ منابع دست اوّل، نحوۀ شکل‌گیری سلسلۀ صفویان، عالمان آن عصر، عقاید تربیتی حاکم، علوم رایج، اماکن آموزشی، تعلیم و تربیت، کیفیّت تحصیل و شیوه‌های یاددهی و یادگیری و در نهایت آداب و مقرّرات آموزشی را که یکی از مهم‌ترین دلایل استمرار حکومت دویست سالۀ صفویان در ایران زمین بود، به تصویر کشیده شود. همچنین اهتمام شده روشنگر بخشی از سوالات جامعه علمی کشور در زمینه تاریخچه تعلیم و تربیت کشور عزیزمان نیز باشد.

کتاب فوق در ده فصل تنظیم گردیده است که فصل اول بررسی منابع بر اساس فهرست مولفین اثر، فصل دوم نگاهی اجمالی بر شکل گیری و انحلال صفویان، فصل سوم زبان و ادبیات ترکی در دوره صفوی، فصل چهارم عالمان در عصر صفوی، فصل پنجم عقاید تربیتی حاکم در عصر صفوی، فصل ششم علوم رایج در عصر صفوی، فصل هفتم شیوه های یاددهی و یادگیری عصر صفوی، فصل هشتم ساختار و شیوه های آموزشی دانشگاه های عصر صفوی، فصل نهم اماکن آموزشی عصر صفوی، فصل دهم وقف در عصر صفوی پرداخته شده است.

این نوشته برای اینکه بتواند مورد استفاده محققین، دانشجویان و علاقمندان مطالعه  و تحقیق برای تهیه و تنظیم مقالات علمی مختلف باشد، آدرس تمامی منابع و ماخذ به شکل زیرنویس در پاورقی ها آورده شده است.

کتاب حاضر با شماره بازیابی 597666 در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران گرامی می‌­باشد

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

    بازدید:259
    یادداشت ها
    Parameter:306044!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار