کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/07/07]

کتاب تحفه‌الفقرا، کهن‌ترین منبع مهم در شناخت نجم‌الدین کبری به چاپ رسید  

 

  تحفة الفقرا فی سیرة الشیخ الاعظم نجم الحق و الدین احمد الکبری، عنوان رساله‌ای است که شخصی به نام «ابن عفیف الدین» در سدة 8-9ق در زندگی و شرح احوال نجم الدین کبری تالیف کرده است. این شناختنامه کهن‌ترین منبع موجود به زبان فارسی در مورد شیخ نجم الدین کبری است و اطّلاعات مهم و نویافته‌ای دربارة این صوفی بزرگ و فواید متعدّدی در باب نصوّف و نشام خانقاهی در بر دارد.

  

مولف این کتاب شناخته شده نیست و تنها از میان مطالب این رساله مشخص است که پدرش «عفیف الحق و الدین» نام داشته و مدتی را در شیراز گذرانده است. از فحوای کلام مولف برمی‌آید که پدرش با نجم الدین کبری نسبت و پیوند خویشاوندی داشته و این نسبت را به نسبت معنوی با نجم الدین کبری پیوند داده است. ابن عفیف الدین، تحفة الفقرا را بعد از سال 714ق تالیف کرده، زیرا در جایی از عبدالرحمن شیرازی که در 714ق فوت شده، با عنوان قدّس الله سرّهما یاد کرده است.

 

 در باب دوم تحفة الفقرا، در کنار بیان خرقة نجم الدین کبری به نکات مهم و اطلاعات مفیدی دربارة نظام خانقاهی پرداخته شده است، مانند نحوة خرقه‌پوشی؛ انواع خرقه (خرقة ارادت، خرقة تبرّک).

 

  از دیگر ویژگی‌های مهم این متن، فواید واژگانی و زبانی آن به دلیل وجود ضبط‌های کهن واژه‌ها و افعال است که می‌تواند در زمینه‌های زبان‌شناسی و گونه‌شناسی زبان فارسی مفید واقع شود.

 

  تصحیح این متن بر اساس یگانه نسخة شناخته شدة تحفةالفقرا انجام شده که در مجموعة شمارة 4249 کتابخانة فاتح استانبول قرار دارد.

 

آقای بهروز ایمانی، این متن مهم را در بهار سال جاری تصحیح کرده‌ و انتشارات تمثال در مهرماه 1398 در قطع رقعی و 130 صفحه به چاپ رسانده است.

 

معرفی از: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس

    بازدید:688
    یادداشت ها
    Parameter:304845!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار