کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
گزارش تفصیلی؛
[1397/12/08]

کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با جهاد دانشگاهی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد  

(تهیه و تنظیم گزارش:‌ مرضیه راغبیان)

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، جهاد دانشگاهی و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تفاهم‌نامه همکاری به منظور استفاده از ظرفیت‌های مشترک طرفین در حوزه اطلاع‌رسانی علمی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی امضا کردند.

 

روز سه‌شنبه هفتم اسفندماه، آقای دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی و هیئت همراه، از کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،‌ دیدن کردند و جلسه مشترکی با حضور حجت‌الاسلام عماد؛ رئیس کتابخانه مجلس و مدیران این کتابخانه و دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی و مدیران این مرکز برگزار شد.

 

در این جلسه مشترک که با حضور جمعی از مدیران کتابخانه مجلس اعم از حجت‌الاسلام احمدی ابهری؛ معاون پژوهشی کتابخانه، دکتر ملکیان؛ معاون فنی، خانم عبداللهی؛ مشاور رئیس، آقایان قریشی؛ مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل، دکتر ططری، مدیر مرکز اسناد، و طیرانی، مدیر امور کتابخانه‌ای و چند تن از مدیران جهاد دانشگاهی خانم‌ دکتر عظیم زاده؛ رئیس مرکز اطلاعات علمی و آقایان دکتر پورعابدی؛ معاون پژوهش و فناوری و دکتر فقیه زاده؛ مدیرکل امور مجلس برگزار شد، رئیس کتابخانه مجلس و رئیس جهاد دانشگاهی، مواضع مشترک را بررسی کردند.

 

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام سید علی عماد، ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، شرح مختصری از کتابخانه مجلس ارائه داد و گفت: مجموعه کتابخانه مجلس، گنجینه‌ای است که از گذشته‌ها در خدمت عموم مردم بوده. سابقه این نهاد، تنها یک سال از  سابقه و عمر مجلس شورای اسلامی کمتر است. پس از شکل‌گیری مجلس، به این نتیجه می‌رسند که یک نماینده مجلس خوب، به مطالعه و کتابخانه نیازمند است و به همین دلیل،‌ کتابخانه مجلس در کنار این نهاد شکل می‌گیرد. اما از همان سال‌های ابتدایی، کتابخانه‌ای که برای پارلمان شکل گرفته، منابعش را در اختیار عموم قرار می‌دهد و تا قبل از شکل‌گیری کتابخانه ملّی، از نظر تعدد منابع، اسناد، ‌نسخ خطی و در اختیار قرار دادن عموم، نقش کتابخانه ملّی را داشته است.

کتابخانه شماره 2 مجلس یعنی همان کتابخانه مجلس سنا نیز از گذشته‌ها به سمت جمع‌آوری منابع ایران‌شناسی رفته و اکنون یک مخزن ارزشمند از منابع ایران‌شناسی از جمله سفرنامه‌ها را در اختیار دارد.

رئیس کتابخانه مجلس ادامه داد: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، علاوه بر منابع متعدد چاپی، قریب 34 هزار مجلد نسخه خطی،  بیش از 12 میلیون برگ سند مربوط به مشروطه، مجلس و تاریخ معاصر ایران و آرشیوی ارزشمند از نشریات و روزنامه‌ها در اختیار دارد که همه این منابع در اختیار شما قرار دارد؛ چرا که به نظر من، مأموریت اطلاع‌رسانی علمی در جهاد دانشگاهی به خزائنی از اطلاعات علمی نیازمند است که یکی از آن‌ها مجموعه کتابخانه مجلس است و ما از در اختیار گذاشتن این منابع،‌ دریغی نداریم.

 

 دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی کشور نیز پس از ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه مجلس و تبریک ولادت حضرت زهرای مرضیه (س) و روز زن، گفت:  توسعه فرهنگی، علمی و آموزش و فناوری از شاخصه‌های  اصلی پیشرفت هر کشور محسوب می‌شود. این سه موضوع در اساس نامه جهاد دانشگاهی در سال 1359 مطرح شده و براساس این سه اصل الگوسازی و توانمندسازی در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار گرفته است. بر همین اساس از سال 1360 تا کنون، جهاد دانشگاهی با بودجه بسیار اندک، تلاش کرده تا بهره‌وری بالایی داشته باشند و بتواند علم را در کمترین زمان ممکن، منتشر کند. این مرکز تا کنون بیش از  پانصد جلد کتاب چاپ کرده و در اختیار جامعه علمی قرار داده است.

 

دکتر طیبی با خرسندی از همکاری کتابخانه مجلس برای در اختیار گذاشتن منابع غنی این مرکز، گفت: گنجینه غنی کتابخانه مجلس باید در اختیار عموم قرار گیرد و ما تلاش می‌کنیم کتابخانه مجلس را در این زمینه یاری کنیم و سهل‌الوصول‌تر شدن استفاده از این منابع را برای عموم مردم در سطح دنیا فراهم کنیم.

 

رئیس جهاد دانشگاهی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد همکاری بین کتابخانه مجلس و جهاد دانشگاهی در شکل‌ها و مواضع مختلف ادامه و توسعه یابد و با همکاری هم بتوانیم زمینه‌های نزدیک‌تر شدن به اهداف انقلاب اسلامی را ـ که ثمره خون شهیدان بی شماری است ـ فراهم کنیم.

 

رئیس کتابخانه مجلس، با تأیید سخنان دکتر طیبی در لزوم تلاش برای شناساندن منابع ارزشمند تمدن اسلامی به جهانیان، نمونه‌ای از این منابع ارزشمند را یاد کرد و گفت: نخستین کتاب آموزشی نجوم در جهان، کتاب «التفهیم» ابوریحان بیرونی است که قدیمی‌ترین نسخه این اثر که ثبت جهانی شده، نسخه موجود در کتابخانه مجلس است. این اثر ارزشمند به منظور آموزش نجوم به دختر خانم 14 ساله‌ای به نام ریحانه نگاشته شده. این نکته خود حاکی از پیشینه تمدنی ایران در توجه به آموزش و تکریم زنان است؛ مسئله‌ای که متأسفانه هنوز جهانیان در مورد ایرانیان نمی‌دانند و تصور خلافی در موردش دارند.

 

حجت الاسلام عماد در ادامه یکی از زمینه‌های خوب همکاری با جهاد دانشگاهی را چنین برشمرد: اگر جهاد دانشگاهی بتواند پایان‌نامه‌های مرتبط با حوزه پارلمان و مجلس را در بسته‌ای جداگانه قرار دهد، کمک بزرگی به پژوهشگران و محققان حوزه پارلمان خواهد کرد.

 

رئیس کتابخانه‌ مجلس، یکی دیگر از زمینه‌های همکاری فیمابین را همکاری گروه‌های پژوهشی دو مرکز برشمرد و گفت: متأسفانه همکاری‌های بین نهادها در حوزه‌های پژوهشی در کشور ما کم است و اکثر نهادها تلاش می‌کنند به تنهایی کارهای پژوهشی‌شان را پیش ببرند این در حالی است که به دلایل متعدد، این کار مشکل یا غیرممکن است. انشاءالله تلاش کنیم گروه‌های پژوهشی کتابخانه مجلس با گروه‌های متناظر خود در جهاد دانشگاهی، بتوانند طرح‌های مشترکی را پیش ببرند. یکی از طرح‌های بزرگی که می‌توان با همکار یهم انجام داد، ارائه دسته‌بندی و فهرستی خوب و همه جانبه از مخازن منابع موجود است؛ شبیه کاری که در «فنخا» و «دنا» برای کلیه نسخ خطی موجود در کشور انجام شده است.

 

در انتها، تفاهم‌نامه مشترک بین کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به نمایندگی حجت‌الاسلام سیّد علی عماد و جهاد دانشگاهی به نمایندگی دکتر حمیدرضا طیبی، امضا شد.

 

اهداف این تفاهم‌نامه توسعه و گسترش همکاری‌ها و مشارکت در زمینه فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی، اطلاع‌رسانی و مشاوره‌ای و همچنین بهره‌گیری از منابع، امکانات و توانمندی‌های علمی- تخصصی و اجرایی در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی، اطلاع‌رسانی و مشاوره‌ای طرفین است.

 

از جمله محورهای همکاری مشترک این دو نهاد نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد بانک اطلاعاتی مورد نیاز در حوزه‌های تخصصی، نمایه‌سازی مستندات علمی مورد نظر کتابخانه در بانک اطلاعاتی با قابلیت امکان جستجو، اجرای فرایند شناسایی و تحلیل دادگان علمی در حوزه تخصصی، نمایه‌سازی اطلاعات و اسناد کتابخانه با قابلیت اعمال سطوح دسترسی برای مخاطبان، ایجاد بانک اطلاعاتی داخلی جهت امکان جستجو و دسترسی اعضاء به منابع علمی، استخراج گزارش‌های علم‌سنجی بر اساس کلید واژگان تخصصی در حوزه‌های مختلف تخصصی، شناسایی، تهیه و تحلیل منابع علمی داخلی و بین‌المللی )مقالات و نشریات و ...( به صورت تخصصی و موضوعی، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی به منظور ارتقاء دانش اعضاء، ایجاد سامانه‌های اطلاع‌رسانی، تهیه گزارش‌های تحلیلی پیرامون موضوعات مورد توافق و استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی گروه‌های تخصصی.

    بازدید:908
    یادداشت ها
    Parameter:303880!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار