کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
تعمیق همکاری‌های پژوهشی
[1396/09/29]

کتابخانه مجلس،‌ گنجینه باارزشی دارد  

سخن بالا را حجـت‌الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک‌زایی در بازدید از کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت.

مسئولین و مدیران ارشد پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم از کتابخانه مجلس شورای اسلامی در روز سه‌شنبه،‌ 14 آذر 1396 بازدید کردند.

در این بازدید آقایان حجة‌الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک‌زایی-رئیس پژوهشگاه، حجة‌الاسلام و المسلمین جلال‌الدین عراقی-رئیس اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، حجة‌الاسلام و المسلمین اکبر اسد‌ علی‌زاده-رئیس مرکز احیاء آثار اسلامی، جناب آقای دکتر سید‌علی سادات فخر-رئیس اداره کتابخانه‌ها و اسناد،  حجة‌الاسلام و المسلمین دکتر عبد‌الرحیم سلیمانی بهبهانی-رئیس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، دکتر حسن عبدی‌پور-مسئول امور تشریفات و هماهنگی‌ها، حجة‌الاسلام و المسلمین جناب آقای علی‌اصغر نصرتی-رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی و حجة‌الاسلام و المسلمین سید اسماعیل موسوی‌پور-مسئول کتابخانه‌های تخصصی حضور داشتند و پس از خوش‌آمد‌گویی به نمایندگی از طرف ریاست کتابخانه مجلس،‌ معاونان،‌ مدیران و کارکنان کتابخانه مجلس و ارائه توضیحاتی در مورد تاریخچه تشکیل و سیر تحولات کتابخانه، انتشارات و فعالیت‌های پژوهشی؛‌ از بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله مرجع و سالن استاد حائری،‌  منابع دیجیتال، نسخ خطی،‌ فهرست‌نویسی،‌ سازماندهی، معاونت فنی،‌ دیجیتال‌سازی،‌ آسیب‌شناسی و مرمت،‌ نشریات ادواری،‌ منابع دیداری و شنیداری،‌ کتابخانه ایران‌‌شناسی و اسناد ملی و تاریخی بازدید کردند.

سپس در جلسه مشترک با ریاست و معاونان و مشاوران کتابخانه مجلس حضور یافتند و پس از خوش‌آمد‌گویی و اعلام خیرمقدم توسط رئیس کتابخانه، حجت‌الاسلام و المسلمین لک‌زایی، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و میلاد پرمیمنت امام جعفر صادق علیه السلام به اثرات مثبت هم‌گرایی و هم‌افزایی پرداخت و تک‌روی و به‌تنهایی کارکردن را نتیجه‌بخش ندانست. وی به اشتراک گذاشتن منابع این پژوهشگاه با کتابخانه مجلس و انجام فعالیت‌های مشترک انتشاراتی و پژوهشی را بسیار مفید دانست و خواهان پشتیبانی بیشتر کتابخانه مجلس از پژوهشگاه شد. زیرا کتابخانه مجلس گنجینه با ارزشی دارد که می‌تواند به ما در انتشار موسوعه کمک شایانی کند.

سپس شرکت‌کنندگان در جلسه به تبیین دیدگاه‌های خود در خصوص منابع و فعالیت‌های کتابخانه و زمینه‌های همکاری مشترک فیمابین به خصوص در حوزه میراث مستند مانند نسخ خطی، اسناد ملی و تاریخی،‌ نشریات ادواری قدیمی و کتاب‌های چاپ سنگی و سربی پرداختند.

سپس حجت‌الاسلام و المسلمین عماد،‌ به اهمیت و جایگاه قم در قلمرو پژوهش و تولید دانش اشاره کرد و قم را داری ظرفیت خوبی از لحاظ نیروی انسانی،‌ پژوهشگر،‌ منابع و مدیریت پژوهش دانست. افرادی که با جان و دل و با وجدان کاری بالا و با تلاش خستگی‌ناپذیر کار می‌کنند،‌ در قم کم نیستند.

در حال حاضر مجلس شورای اسلامی سه مرکز مهم پژوهشی در ارتباط با قانون‌گذاری به نام کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد؛ مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس واقع در قم دارد که هر کدام به زمینه‌ی تخصصی خود مشغول به کار هستند و سهم بزرگی از کار‌های علمی و تحقیقی در حوزه قانون‌گذاری را انجام می‌دهند.

کتابخانه مجلس از لحاظ تنوع و قدمت منابع،‌ از اشتهار ملی و بین‌المللی برخوردار است و یکی از وظایف این کتابخانه،‌ احیاء این تراث و دستر‌س‌پذیر کردن آن‌ها برای پژوهشگران است و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی جایگاه ویژه خود را دارد و در این ارتباط از هیچ‌گونه کمکی که از دست ما برآید دریغ نمی‌کنیم. وی سپس به معرفی اجمالی منابع مهم این کتابخانه و نقش این منابع در پژوهش و چگونگی ارائه خدمات به پژوهشگران آن پژوهشگاه در مورد این منابع توجه کرد.

در حال حاضر 5 گروه پژوهشی در زمینه‌های تحقیق و تصحیح نسخ خطی،‌ مطالعات اسنادی و موزه‌ای، مطالعات پارلمانی،‌ ایران‌شناسی،‌ اسلام‌شناسی تشکیل شده است و می‌توان بین این گروه‌ها و پژوهشگاه پیوند محکم و موثقی ایجاد کرد. پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و دفع شبهات تاریخی و جلو‌گیری از تحریف تاریخ معاصر ایران،‌ حفظ هویت ایرانی-اسلامی بر اساس اسناد و منابع موجود از دیگر زمینه‌های مشترک پژوهشی بود که رئیس کتابخانه از آن‌ها یاد کرد. از این طریق می‌توان توطئه‌های دشمنان جمهوری اسلامی ایران را خنثی نمود. در حال حاضر جامعه علمی ایران به یک نیاز‌سنجی پژوهشی در حوزه‌های علوم سیاسی،‌ فقه‌سیاسی و تاریخ سیاسی ناظر به اسناد ثبت‌شده تاریخی نیاز دارد و قم در این زمینه پیشتاز است.

وی ایران‌شناسی را از دیگر زمینه‌های فعالیت‌های مشترک نام برد و کتابخانه ایران‌شناسی را از لحاظ منابع کم‌نظیر توصیف کرد که پژوهشگران قم به‌ویژه پژوهشگران پژوهشگاه می‌توانند از آن استفاده وافر ببرند.

وی به کتابخانه آیت‌الله العظمی گلپایگانی قدس سره نیز اشاره داشت و منابع آنجا را بسیار فاخر و باارزش توصیف کرد که نیاز به توجه و حمایت ویژه‌ای دارد و از محققان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دست‌اندرکاران میراث علمی و فرهنگی کشور خواست که به این کتابخانه توجه بیشتری کنند و در احیاء میراث علمی آن بکوشند.

آقایان ابهری-معاونت پژوهشی،  ملکیان-معاونت کتابداری و ططری-مرکز اسناد نیز ضمن ارائه گزارش از حوزه فعالیت‌ خود و تبیین زمینه‌های پژوهشی، پیشنهادات مرتبط را ارائه نمودند.

گزارش از مجید سائلی‌

majsaeli@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:2905
    یادداشت ها
    Parameter:299129!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار