کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
بازدید سفیر ارمنستان، از کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛
[1398/02/03]

کتابخانه مجلس مواضع مشترک فرهنگی با ارمنستان را بررسی کرد  

(تهیه و تنظیم گزارش:‌ مرضیه راغبیان)

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس،  سفیر جمهوری ارمنستان و هیئت همراه، از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بازدید کردند.

 

روز چهارشنبه ‌بیست ‌و هشتم فروردین ماه، سفیر جمهوری ارمنستان، آقای آرتاشس تومانیان و هیئت همراه، از کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،‌ دیدن کردند و جلسه مشترکی با حضور حجت‌الاسلام عماد؛ رئیس کتابخانه مجلس و مدیران این کتابخانه برگزار شد.

 

در این جلسه مشترک که با حضور جمعی از مدیران کتابخانه مجلس اعم از آقایان دکتر ملکیان؛ معاون فنی، قریشی؛ مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل، دکتر ططری، مدیر مرکز اسناد، و طیرانی، مدیر امور کتابخانه‌ای برگزار شد، رئیس کتابخانه مجلس و سفیر ارمنستان، موضوعات مشترک را بررسی کردند.

 

در ابتدای جلسه، حجت‌الاسلام سیّد علی عماد، ضمن خوشامدگویی به سفیر محترم و هیئت همراه، جوانب مختلف همکاری با کتابخانه مجلس را مطرح کرد و گفت: کتابخانه مجلس به حیث ظرفیت‌هایش، می‌تواند زمینه‌های ارتباطی خوب و متنوعی با ارمنستان داشته باشد. اول اینکه یک کتابخانه پارلمانی و عمده خدماتش به پارلمان است و می‌تواند با پارلمان و کتابخانه پارلمانی ارمنستان، ارتباط فرهنگی داشته باشد که قطعاً آقای آرتاشس تومانیان می‌توانند زمینه‌های برقراری این ارتباط فرهنگی را فراهم کنند. دوم اینکه در کتابخانه مجلس، منابع چاپی و خطی و اسناد بسیار خوبی موجود است؛ به ویژه بیش از 12 میلیون سند که اسناد ارتباطات بین ایران و ارمنستان نیز بین آنها موجود است. با وجود این ظرفیت‌ها،‌ امیدوارم بتوانیم ارتباطات فرهنگی با ارمنستان را گسترش دهیم.

 

پس از توضیحات رئیس کتابخانه مجلس، سفیر ارمنستان نیز برای گسترش ارتباط فرهنگی ایران و ارمنستان ابراز آمادگی و خرسندی کرد و افزود: ایران و ارمنستان دست‌کم در 150 سال اخیر، به سببب همسایگی و همسانی‌های فرهنگی، تعاملات خوبی با یکدیگر داشته و سابقه دوستی دیرینه دارند. علاوه بر ارتباط خوبی که بین دو کشور از نظر سیاسی و فرهنگی وجود دارد،‌ دو ملت نیز ارتباط خوبی با هم دارند. مردم ایران بسیار گرم و صمیمی با ما برخورد می‌کنند. اما متأسفانه اصلا شناخت خوب و عمیقی از یکدیگر نداریم و برای گسترش ارتباطات، داشتن شناخت متقابل عمیق بسیار مهم است.

 

آقای آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان، بازدید از کتابخانه مجلس و جلسه مشترک با رئیس کتابخانه مجلس را بسیار خوب ارزیابی کرد و برای داشتن ارتباط علمی ـ فرهنگی متقابل اعلام آمادگی کرد و گفت: ما نیز در ارمنستان کتابخانه‌های غنی و آرشیو اسناد خوبی داریم که باید زمینه‌های مشترک برای همکاری و تبادل این اطلاعات و منابع را دقیق ارزیابی کرد.

سفیر ارمنستان همچنین رئیس کتابخانه مجلس را دعوت به بازدید از منابع غنی کتابخانه‌ای این کشور کرد و گفت: برای محققان و پژوهشگران ایرانی، منابع خوبی در کتابخانه‌های ارمنستان موجود است.

 

حجت‌الاسلام عماد ضمن استقبال از دعوت بازدید سفیر محترم، برخی زمینه‌های ارتباطی کتابخانه مجلس با ارمنستان را چنین بر شمرد:

ـ برگزاری نمایشگاه‌های مشترکی در روز ملی ارمنستان و روز پیروزی جمهوری اسلامی ایران ؛

ـ انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین کتابخانه مجلس و سفارت ارمنستان که این تفاهم‌نامه در سال 1391 تبادل شده اما هنوز  امضا و منعقد نشده است. پیش‌نویس این تفاهم‌نامه از طریق وزارت خارجه به سفارت ارمنستان ارسال شده و بدون پاسخ مانده است که در صورت موافقت پس از بازنگری مجدد، دوباره ارسال می‌شود.

ـ همچنین در کتابخانه مجلس چند نشریه تخصصی داخلی و یک نشریه تخصصی بین‌المللی در حوزه های نسخه‌پژوهی و سند پژوهی منتشر می‌شود که مهم‌ترین ‌مجموعه‌های نسخ خطی و اسنادی ارمنستان را نیز می‌توان در آنجا منتشر و از این طریق پژوهشگران ارمنی و ایرانی را بیشتر با هم آشنا کرد. حتی پیشنهاد می‌شود یک ویژه‌نامه از این مجلات تخصصی، مختص معرفی مجموعه‌های خطی و اسنادی ارمنستان با معرفی پژوهشگران ارمنستانی منتشر شود.

 

سفیر ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از پیشنهادات رئیس کتابخانه مجلس، در مورد امکان یا عدم امکان استفاده محققان ارمنستانی از منابع خطی کتابخانه مجلس سؤال کرد که با استقبال رئیس کتابخانه مجلس مواجه شد. حجت‌الاسلام عماد، ضمن ابراز آمادگی برای پذیرش کلیه محققان خارجی در استفاده از همه منابع کتابخانه مجلس،‌ از محققان ارمنستانی دعوت ویژه کرد تا با حضور در این مرکز، به راحتی از منابع کتابخانه بهره ببرند.

در پایان نیز یک جلد از کتاب ارزنده «از الفبا تا هنر»، برای آشنایی بیشتر سفیر محترم با یکی از هنرهای ایرانی، به او اهدا شد.

 

    بازدید:633
    یادداشت ها
    Parameter:304080!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار