کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابخانه های ایران و جهان
0.0 (0)
خبری از گیلان
[1397/11/13]

کتابخانه شخصی دکتر محمد معین به دانشگاه گیلان اهدا شد  

 

کتابخانه شخصی دکتر محمد معین استاد و اندیشمند زبان فارسی از سوی خانواده این ادیب فرزانه، به دانشگاه گیلان اهدا و در پژوهشکده گیلان شناسی جانمایی و با حضور جمعی از نخبگان ، مفاخر ، فرهیختگان و مدیران استان افتتاح شد.

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان در حاشیه افتتاح کتابخانه اهدایی دکتر معین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: این کتابخانه شامل هفت هزار و ۳۳۴ منبع فارسی و لاتین است.

سید هاشم موسوی افزود: کتابخانه یادشده شامل چهار هزار و ۱۶۴ جلد کتاب فارسی،یک هزار و ۶۶۴ جلد کتاب لاتین، یک هزار و ۱۷۳ نشریه فارسی و ۳۳۳ نشریه لاتین است.

وی اظهار داشت: کتابخانه یادشده بر اساس آخرین قواعد بین المللی انگلو امریکن فهرست نویسی شده و در آدرس دانشگاه گیلان قابل بازیابی است.

نهم اردیبهشت ماه ۱۲۹۷ خورشیدی دکتر محمد معین دانشمندی بزرگ از دیار گیلان زمین زاده شد و در امتداد سال‌های کوتاه زندگیش واژه‌واژه ادب و فرهنگ برای همیشه ایرانی به یادگار نهاد. مجموعه شش جلدی فرهنگ فارسی خدمتی بس بزرگ به جامعه ادبی انجام داد و این مجموعه با روشی ابتکاری و بهره گیری از

فرهنگ های مختلف و روش‌های گوناگون تدارک دیده شد و برای مجموعه یادشده که حاصل تلاش بیست ساله معین و شاگردان اوست؛ بیش از ۳۰۰ هزار فیش تهیه شد و با زحمت فراوان معین شکل گرفت. معین تنها واژه به یادگار ننهاد و او بود و شعر ، معین بود و آموزش ، معین بود و پژوهش، معین بود و میراث فرهنگی و اینها همه هیچ که صاحب نظر بود و اندیشه پرداز و به پنجاه نرسیده بود که از پای افتاد؛ سنگینی مسؤولیت ها، کثرت مأموریت ها و مسافرت های علمی،

تلاش های شبانه روزی و بدون استراحت، باعث شد تا درخت پربار و سراسر ثمر او، در اوج بازدهی و بهره رسانی خشک گردد و ضربه ای جبران ناپذیر به جامعه ادبی وارد آید. آذر ماه ۱۳۴۵ دکتر محمد معین دچار سکته مغزی شد و حدود پنج سال در حال اغما به سر برد؛ معالجات در ایران و خارج نیز به نتیجه ای نرسید و سرانجام روح جست و جوگر و پیکر پرجنب و جوش وی، تیرماه ۱۳۵۰ آرامشی ابدی یافت و جسمش در میان اندوه انبوه اندیشمندان، دانشجویان و دوست داران ادب فارسی، در شهرستان آستانه اشرفیه واقع در شرق استان گیلان به خاک سپرده شد.

منبع:‌ مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی

    بازدید:744
    یادداشت ها
    Parameter:303789!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار