کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
0.0 (0)
[1397/03/23]

کارگاه «بررسی محتوا و متن نسخ خطی در دوره صفویه» در دانشگاه هامبورگ برگزار می‌شود  

 

کارگاه «بررسی محتوا و متن نسخ خطی در دوره صفویه» 25 و 26 ماه ژوئن سال جاری (4 و 5 تیرماه) در مرکز مطالعات فرهنگ نسخ خطی در دانشگاه هامبورگ برگزار می‌شود.

 این نسخ خطی که متعلق به موزه ساکلر دانشگاه هاروارد است، در کارگاهی در مرکز مطالعات فرهنگ نسخ خطی دانشگاه هامبورگ در آلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 هدف از برگزاری این کارگاه، کشف زمینه‌های روشنفکری، هنری، مادی و سیاسی این نسخ خطی، عنوان شده است.

این نسخ خطی در واقع کپی از نسخ خطی است که به فرمان خلیفه سلطان، وزیر اعظم شاه عباس دوم برای او ساخته شده بود. پس از آن نسخه کپی شده نیز به فرمان علی خان زنگنه برای شاه سلیمان صفوی ساخته شد.

این نسخ خطی در واقع، یک اثر قابل توجه و با ارزش از فعالیت‌های فکری، سیاسی و هنری صفویه در اصفهان و در نیمه دوم قرن هفدهم است. از این رو، مورخان عرصه هنر، تاریخ، فلسفه و سیاست و همچنین محققان حوزه ادبیات در کارگاه دانشگاه هامبورگ، نتایج تحقیقات و دیدگاه‌های خود را در ارتباط با این نسخ خطی در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند، همچنین در این کارگاه جنبه‌های مختلف کارکرد نسخ خطی و مخاطبان آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

«فعالیت‌های فکری و هنری در دربار غیرپویا؛ شاه سلیمان اول»، «سیاستمدار و دانشمند دوره صفویه: خلیفه سلطان و آثار او»، «موزه ساکلر؛ ساختار، چالش‌ها و متعلقات آن»، «اخلاق در حوزه علم؛ فضای منفی آموزش در دوره صفویه» و «تجزیه و تحلیل فنی، شیمیایی و کدنویسی گزیده‌ای از آثار دوره صفویه در هاروارد» برخی از عناوین سخنرانی‌هایی است که در این کارگاه دو روزه ارائه می‌شود.

خبرگزاری مهر

    بازدید:957
    یادداشت ها
    Parameter:300671!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار