کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/04/18]

چگونه در محل کار محیط امن‌تری داشته باشیم؟  

کتاب «آرامش در محیط کار» نوشته سوفی مُرین روانشناس فرانسوی، با ترجمه مرجان گلریز، توسط انتشارات شمعدونی منتشر شد.

 

 کتاب «آرامش در محیط کار» به ما مهارت‌هایی یاد می‌دهد که در مقابل استرس‌ها و فشارهای محیط کار دوام بیاوریم. همچنین به ما می‌آموزد که چطور به یک انتقاد در محیط کار پاسخ بدهیم، چگونه از دیگران تعریف کنیم. با رفتارهای فربینده و یا تصنعی همکارانمان چگونه برخورد کنیم. اگر در موقعیت مشاجره یا نزاع قرار گرفتیم چگونه رفتار کنیم. با رفتارهای پرخاشگرانه چه کنیم. چگونه با مدیریت زمان به همه کارهای خود برسیم. به عنوان یک زن با تبعیض، آزار و اذیت جنسی در محل کار چگونه برخورد کنیم. این کتاب براساس اتفاقات کسانی نوشته شده که از استرس و فشار محیط کار در فرانسه به روان‌درمانگر روی آورده‌اند.
 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:« این باورهای جزم اندیشانه ما هستند که باعث شکل‌گیری احساسات منفی و استرس در ما می‌شوند. برخی از این طرحواره‌های شناختی عبارت‌اند از: «من باید در هر کاری که بر عهده می‌گیرم، موفق شوم»؛ استقلال، «من باید بتوانم به تنهایی از پس کارهای خودم برآیم و گلیم خودم را از آب بیرون بکشم، کمک گرفتن از دیگران نشانه ضعف است!»؛ تأیید، «نباید باعث ناراحتی دیگران شوم!»؛ هوشیاری، «من باید به تمام مسائل اطرافم آگاه باشم»؛ اداره دنیا، «همه کارها باید آن گونه که من پیش‌بینی کرده‌ام پیش بروند.»  در دنیای کار نیز باچنین کلیشه‌هایی مواجه هستیم: «زنان در کار خود احساس مسئولیت کمتری می‌کنند» یا «زنان در مدیریت، نسبت به مردان، مهارت کمتری دارند.»
 

تسلیم شدن در سطح غیرکلامی، یعنی اولین کسی هستید که برای دست دادن، دست خود را دراز می‌کنید. همیشه در برابر شوخی‌ها و جوک‌های جنسیتی هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهید، در جلسه‌های کاری قهوه سرو کنید و رفتارهایی مانند این. تسلیم شدن در سطح کلامی، یعنی جرات شرکت در سخنرانی را نداشته باشید، ارزش کاری که انجام می‌دهید را کم می‌کنید و می‌گویید «کار خاصی نکردم، وظیفه‌ام بود» یا بدون وقفه و مرتب عذرخواهی می‌کنید. به‌جای جمله «ببخشید مزاحتمان شدم» بگویید «الآن آزاد هستید؟» و به‌طور کلی، با میل شدید زنان برای «ببخشید» گفتن‌های مکرر (نسبت به مردان)، مبارزه کنید.»
 

این کتاب از مجموعه کتاب‌های «زندگی بهتر» است که زیر نظر فردریک فانژه روانپرشک فرانسوی منتشر می‌شود و تاکنون دو کتاب از این مجموعه با عناوین «زندگی مشترک جرات می‌خواهد» و «مدیریت رفتارهای یکهویی» توسط انتشارات شمعدونی منتشر شده که در ایران با استقبال مخاطبان روبه روشده و هم اکنون توسط مرکز مشاوره و کلنیک های روانشناسی به مراجعان، توصیه می‌شود.
 

کتاب «آرامش در محیط کار» را مرجان گلریز از فرانسه به فارسی برگردانده است. این کتاب با شمارگان هزار نسخه در 220 صفحه با قیمت 29000 تومان منتشر شده و به پیشخوان کتابفروشی‌ها راه یافته است.

منبع: خبرگزاری ایبنا

    بازدید:495
    یادداشت ها
    Parameter:304456!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار