کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
دنیای کتاب
[1399/11/18]

چگونه درباره کتاب‌هایی که نخوانده­ایم حرف بزنیم  

 

کتاب «چگونه درباره کتاب‌هایی که نخوانده­ایم حرف بزنیم» تالیف پی­یر­ بایار؛ مترجم به انگلیسی جفری ملمن؛ مترجمان به فارسی محمد معماریان، مینا مزرعه فراهانی؛ ویراستار سیداحمد موسوی خوئینی؛ انتشارات ترجمان علوم انسانی؛ جلد نرم؛ قطع رقعی؛ نوبت دوم چاپ 1396؛ 184ص.:؛ قیمت 14500 تومان و نوبت چهارم چاپ  کتاب در سال 1399 روانه بازار گردید.

 

پی یر بایار فیلسوف فرانسوی، متولد 1954 در شهر پاریس،  روان تحلیل­گر و استاد ادبیات فرانسه در دانشگاه پاریس VIII است، دانشگاهی که یکی از میراث داران دانشگاه سوربن سابق می باشد. او کتابها و مقاله های زیادی را در تجدید نظر آثار ادبی به رشته تحریر درآورده است، آثاری مثل "شرلوک هولمز اشتباه بود"، "موپاسان، درست قبل از فروید"، "او دوبار رومن گاری بود"،  و یا کتابها و مقالات فراوان دیگری که در آنها گاه به انگیزه های شخصیت های آثار نویسندگانی همچون آگاتاکریستی و ویلیام شکسپیر نیز پرداخته است. لیکن معروف ترین اثر او همین کتاب پیش روست که در سال 2007 چاپ شد و مدتی هم در لیست پر فروش ترین کتابهای فرانسه جای گرفت. وی در سال 2012  نیز کتابی با عنوان " چگونه درباره مکان هایی که نبوده ایم صحبت کنیم نوشت و لیکن به اندازه این کتاب از آن استقبال نشد. از حدود30 اثر دیگر موجود است که هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده است. بایار به طنز جاری در میان نوشتارش شهرت دارد، طنزی که در متن این کتاب و حتی در عنوان آن نیز قابل رویت می باشد، چرا که او یکی از بهترین کتابخوان ها به حساب می آید اما در نگاه اول نام و موضوع کتابش گویا درباره کتاب نخوانی است. بعد از خواندن کتاب است که متوجه می شویم اینطور نیست.  مترجم هم در ابتدا به این نکته اشاره نموده و گفته است: "این کتاب بر خلاف انتظاری که در نگاه اول از عنوانش می رود کتابی در مدح کتاب نخواندن یا آموزش راهکارهای تظاهر به مطالعه نیست. بلکه هدف مولف روایتی پست مدرن از کتاب خوانی است. یا به تعبیری می توان گفت این کتاب کتابی­است برای فاصله گرفتن خودِ خودِ خواننده از کتابهایی که می­خواند، نه نخواندن آن­ها، در واقع شاید بتوان گفت چیزی شبیه به فاصله گرفتن خود از خود.

در فضایی که کتاب خوانی یک فضیلت بی چون و چرا محسوب می شود، سخن گفتن از شیوه های «کتاب نخوانی» ساده نیست. اما هدف این اثر، مدح کتاب نخواندن یا آموزش راهکارهای تظاهر به مطالعه نیست؛ هرچند که در عمل می­تواند به این کار نیز بیاید. بلکه هدف مؤلف، پی­یر بایار، استاد دانشگاه «پاریس ۸» که یکی از میراث داران دانشگاه سوربن سابق است، ارائۀ روایتی پست مدرن از کتاب خوانی است.
این روایت می­گوید تعریف «کتاب خوانی» به عنوان «مطالعۀ کامل و دقیق یک اثر و فهم منظور نویسنده» در اغلب موارد نه تنها مفید نیست، بلکه امکان پذیر هم نیست. کتاب هایی که نمی­شناسید، تورق کرده اید، درباره شان شنیده اید یا حتی فراموش کرده اید نیز می توانند در زمرۀ آثاری باشند که بر زندگی شما و فهمتان از دنیای پیرامون اثر گذاشته اند. از متون ادبی، تاریخی یا علمیِ دوران ساز که بگذریم، شاید برخی متون اصلی دینی نیز نمونه­ای شایان از این نوع اثر غیرمستقیم باشند: حتی کسانی که هیچ مواجهۀ مستقیمی با این متون نداشته اند، متأثر از ایده های آن ها هستند.
در تحلیل بایار، رابطۀ کتاب ها با سایر نظام های فرهنگی ای سنجیده می شود که جایگاه نهایی محتوای اثر را در ضمیر شخصی و جمعی مردم تعیین می کنند: شایعاتی که پیرامون کتاب شکل می­گیرند، ایده هایی که در میان مردم پراکنده می شوند و تعارض هایی که اثر برای خوانندگان مختلف خود پدید می آورد. او اصرار دارد که روابط میان ایده ها چه بسا مهم تر از اصل ایده ها هستند، تا آنجا که فهم جایگاه یک ایده در منظومۀ ایده های موجود، حتی بدون مطالعۀ کامل آن، می تواند تا حدی متناظر با مطالعۀ آن محسوب شود.

کتاب از دوازده فصل نسبتاً کوتاه به همراه بخشی تحت عنوان حسن ختام تشکیل شده است. نویسنده سخنش را در هر فصل را با یک مثال از دنیای ادبیات داستانی جهان، پیش می برد و اینگونه در کنار ارائه نظریه­اش خواننده را با بخش های جالبی از آثار ادبی مهم جهان آشنا می کند .آثار نویسندگانی همچون روبرت موزیل، پل والری، اومبرتو اکو، میشل دو مونتنی، گراهام گرین، پی یر سینیاک، دیوید لاج، انوره دو بالزاک، سوزکی و چند نویسنده دیگر.

فهرست کتاب عبارت است از:

فهرست کوتاه نوشت‌ها

مقدمه مترجم

سرآغاز

بخش اول: روشهای نخواندن

[۱] کتابهایی که نمی شناسید

[۲] کتابهایی که تورق کرده اید

[۳] کتابهایی که درباره شان شنیده اید

[۴] کتابهایی که فراموش کرده اید

بخش دوم: برخوردهای ادبی

[۵] برخورد در جامعه

[۶] برخورد با استادان

[۷] برخورد با نویسنده

[۸] رو در روی معشوق

بخش سوم: روشهای رفتاری

[۹] شرمنده نباشید

[۱۰] ایده هایتان را تحمیل کنید

[۱۱] کتاب خودتان را بسازید

[۱۲] درباره خودتان بگوئید

ختم کلام

کتاب حاضر با شماره بازیابی 548437 در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران گرامی می­باشد.

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

    بازدید:696
    یادداشت ها
    Parameter:306159!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار