کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
4.0 (3)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش سی‌‌و‌ششم)؛
[1398/09/03]

چشم‌انداز جمعیت جهان (گزارش سازمان ملل متحد 2019)  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌وپنجم بخوانید.

 

چشم‌انداز جمعیت جهان 2019: نکات مهم

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد- بخش جمعیت

 

مردم و در نتیجه موضوع جمعیت در قلب توسعۀ پایدار قرار دارند. هر یک از چهار "کلان روند" جمعیتی جهان (رشد جمعیت، سالخوردگی جمعیت، مهاجرت و شهرنشینی) تأثیرات مهمی بر توسعۀ اقتصادی و اجتماعی و محیط زیست پایدار از خود نشان می‌دهند. انجام مطالعات آماری و طرح‌ریزی‌های دقیق و منظم به دولت‌ها امکان می‌دهد تا رویه‌های جمعیتی آتی را پیش‌بینی کرده و اطلاعات مربوطه را در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های توسعه به کار گیرند.

 

ویراست 2019 از مجموعه گزارش‌های «چشم‌انداز جمعیت جهان»، بیست و ششمین گزارش از آمارها و پیش‌بینی‌های جمعیتی سازمان ملل متحد است که برآوردهای آماری از جمعیت جهان را از سال 1950 تا کنون برای 235 کشور و منطقه، با تأکید بر تحلیل‌ رویه‌های تاریخی جمعیتی ارائه کرده است. در گزارش 2019 از 1690 سرشماری و آمارگیری ملی بین سال‌های 1950 تا 2018  و نیز اطلاعات ثبت شده در سامانۀ ثبت اطلاعات حیاتی و 2700 پیمایش نمونه‌گیری ملی استفاده شده است. ویراست 2019 همچنین در برگیرندۀ پیش‌بینی‌های جمعیتی تا سال 2100 میلادی است که نتایج محتمل در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی را بررسی می‌کند.

 

آمارها و پیش‌بینی‌های ارائه شده در گزارش چشم‌انداز جمعیتی جهان، دو کلان‌روند از 4 کلان‌روند جمعیتی (رشد جمعیت و سالخوردگی) را مورد توجه قرار داده و در عین حال رویه‌های کلیدی در باروری، مرگ و میر و مهاجرت را که در توسعۀ پایدار حائز اهمیت هستند، بررسی می‌کند. این اطلاعات، شواهد پایۀ ضروری برای نظارت بر پیشرفت جهان در راستای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار تا سال 2030 را فراهم می‌کنند.

 

گزارش چشم‌انداز جمعیتی جهان 2019:

 • تأیید می‌کند که جمعیت جهان همچنان رو به رشد است، هر چند با سرعتی کند.
 • به چالش‌های پیش روی برخی کشورها و مناطق جهان ناشی از رشد سریع جمعیت و نرخ باروری بالا اشاره می‌کند.
 • به کاهش اندازۀ جمعیت در برخی کشورها به دلیل پایداری در نرخ باروری پایین یا مهاجرت، می‌پردازد.
 • بر فرصت‌های پیش‌روی کشورهایی تأکید دارد که در آنها تغییر در شرایط جمعیتی، شرایط مطلوب برای افزایش رشد اقتصادی را فراهم کرده است.
 • موضوع سالخوردگی بی‌سابقۀ جمعیت جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • افزایش جهانی طول عمر و کاهش شکاف میان کشورهای فقیر و غنی را در این زمینه تأیید کرده، در عین حال تفاوت‌های قابل توجه میان کشورها و مناطق مختلف بررسی می‌کند.
 • شرح می‌دهد که چگونه مهاجرت بین‌المللی به عاملی تعیین کننده و مهم در رشد و تغییرات جمعیتی در برخی بخش‌های جهان تبدیل شده است.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

  بازدید:638
  یادداشت ها
  Parameter:305111!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار