کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی و رونمایی کتاب؛
[1397/10/16]

«پیمانه و دانه، شرح همهٔ داستان‌های مثنوی معنوی به نثر روان امروزی» در دانشگاه تهران بررسی و رونمایی شد  

 

کتاب «پیمانه و دانه» با حضور جمعی از اساتید ادبیات فارسی در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران رونمایی شد.

 

 

مراسم رونمایی کتاب «پیمانه و دانه، شرح همهٔ داستان‌های مثنوی معنوی به نثر روان امروزی» با حضور اساتید زبان و ادبیات فارسی، هنرمندان، ناشران، استاد اسرافیل شیرچی، جمع کثیری از علاقه‌مندان، اجرای  استاد سهیل محمودی و با عنایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، در دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای برنامه مهدی سجودی مقدم، مدیر انتشارات مهراندیش و ویراستار کتاب، ضمن خیرمقدم به مهمانان،‌ گزارش مختصری از چگونگی ویراستاری و آماده‌سازی کتاب ارائه کرد و شعری را که به مناسبت رونمایی کتاب و بیان اثر شریف حضرت مولانا سروده بود، قرائت نمود.

پیام تصویری مهدی سیاح‌زاده، نویسندهٔ کتاب، بخش بعدی برنامه بود که طی آن توضیحاتی در خصوص کتاب و مصداق پیمانه و دانه در «مثنوی معنوی»، زبان استفاده‌شده در کتاب و نقش قصه در انتقال معانی والای معرفت انسانی در کلام مولانا ارائه شد.

علیقلی محمودی بختیاری، استاد برجستهٔ دانشگاه تهران، اولین سخنران مراسم، با شرح و قرائت بعضی ابیات و داستان‌های مثنوی، از نگاه متمایزی این اثر برجستهٔ مولانا را معرفی نمودند و لایه‌های پنهان داستان‌های مثنوی را مورد توجه قرار دادند.

پس از وی، استاد مصطفی هزاوه‌ای (بادکوبه‌ای) ضمن سخنانیِ صمیمانه و دل‌نشین در ستایش کتاب، سرودهٔ شیوایی را در مدح مثنوی قرائت کرد.

مثنوی‌خوانی با صدای زهرا انارستانی همراه نی حسن جعفری‌تبار، با همراهی تار استاد هامان خلیلی و دف استاد مهدی عیوقی بخش ویژه‌ای بود که مورد استقبال وسیع مهمانان قرار گرفت.

خانم سمائه شریفی، تصویرگر کتاب و مدرس دانشگاه، طی سخنانی ضمن اشاره به بیان تمثیلی مولانا توضیح دادند که سعی‌شان بر این بوده با توجه به مفاهیم عرفانی و همچنین تجربیات دوران اوج تاریخِ نگارگری ایران، راهکارِ مناسبی برای تصویر کردن جهان رمزی و مثالیِ متن پیدا کنند. شکستن کادر، دوبعدی‌سازی، اشاره به کشش‌های عمودی، طراحی فرم‌های کامل و پرهیز از تکنیک‌های مبنی بر اتفاق  و استفاده از نوشتار به‌عنوان حدیث نفس، بخشی از تلاش ایشان برای رسیدن به چنین تصویری بوده است.

آخرین سخنران مراسم محمدامیر جلالی پژوهش‌گرِ دانشگاه علامه طباطبایی بودند که با نگاهی آکادمیک به آثار مولانا، ضمن ستایش کتابِ «پیمانه و دانه» آن را مورد بررسی قرار دادند.

خبرگزاری مهر

    بازدید:758
    یادداشت ها
    Parameter:303293!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار