کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
به مناسبت هفته دفاع مقدس
[1398/06/31]

هفته دفاع مقدس گرامی باد  

 

باسمه تعالی

هفته دفاع مقدس گرامی باد

هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار بلکه زنده‏‌اند و نزد پروردگارشان روزى داده مى‌‏شوند. به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده است‏ شادمانند و براى کسانى که از پى ایشانند و هنوز به آنان نپیوسته‌‌اند شادى مى‌کنند که نه بیمى بر ایشان است و نه اندوهگین مى‌‏شوند. بر نعمت و فضل خدا و اینکه خداوند پاداش مؤمنان را تباه نمى‌‌گرداند شادند. (سوره آل عمران،‌ آیات 169 تا 171)

۳۱ شهریور ماه سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است که تا ٦ مهر ماه ادامه می‌یابد.

در آن روز رژیم تا بن دندان مسلح بعثی عراق با حمایت شرق و غرب و با تصمیم و طرح قبلی، جنگ تمام‌عیاری را علیه ایران اسلامی آغاز کرد، تا بتواند نظام نوپای جمهوری اسلامی را نابود سازد. تصور صدام حسین رییس‌جمهور وقت عراق و اربابانش این بود، که می‌تواند با وجود نابسامانی‌ها و هرج و مرج‌های موجود در ایران که ایادی استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به منظور نابودی نظام اسلامی ایجاد کرده بودند، سه‌روزه ایران را فتح کند. و به خطا خود را سردار قادسیه می‌نامید. اما ملت سلحشور و دلیر ایران با تمام مظلومیت و عشق و علاقه‌ای که به اسلام و امام و ایران داشتند، تمام قد در برابر متجاوزین ایستادگی کردند.   

آن روزها نام و نان بهایی نداشت و آنچه میدان‌دار بود، قیام بود و عروج. آن روزها ماندن بی‌معنا بود و مردن در بستر، ننگی بزرگ. آن روزها شهادت، شاهراهی به وسعت افق داشت. آن روزها فاصله خاک تا افلاک و کویر تا بهشت، یک میدان مین بود. خاکریزها، بوی بهشتِ مردانی را گرفته بود که سر به سر، تن به مرگ می‌سپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد؛ چرا که دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است. مردان این دیار در پی تجاوز کفتار‌صفتان ننگ و نفرین، در هفت شهر عشق، هشت بهار، آزادگی را پیمودند و حماسه آفریدند.

هشت سال دفاع مقدس برگی زرینی از دلاوری‌ها،‌ دلیری‌ها و رشادت‌ها همراه با معنویت و فروتنی در کتاب تاریخ ایران آفرید که برای همیشه مایه الهام نسل‌های آینده ایران، بلکه مسلمانان جهان خواهد بود.

هشت سال دفاع مقدس،‌ درس‌های بزرگ و ارزش‌های والایی چون مسئولیت‌پذیری، تواضع،‌ شجاعت، همبستگی، انسجام، شهادت،‌ شهامت،‌ معنویت، غیرت، استقامت، مقاومت، پایداری، صبر،‌ جانبازی،‌ ایثار، فداکاری، از خودگذشتگی و خودباوری را در ملت ایران زنده و جاودانه کرد. رزمندگان ایران مصداق بارز «جبل الراسخ» بودند که در تاریخ ایران بلکه جهان نمونه ندارد، و تمام این‌ها ناشی از فرهنگ عاشورایی و اعتقاد راسخ و ایمان کامل به رهبری امام خمینی رحمة ‌الله علیه بود.

دفاع مقدس هشت‌ساله توانست معادلات جهانی معمول را بر هم زند و تحلیل‌های مادی دنیاپرستان را در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌نظامی، اجتماعی، فرهنگی و غیره نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی‌شک در یاد ملت ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه‌آفرینی را در نسل‌های بعد بر جای خواهد گذاشت.

بر این اساس، امروز وظیفه و مسئولیت ما تلاش فراگیر و کوشش بسیار برای آبادانی، پیشرفت و توانمندسازی ایران اسلامی در همه زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی است. تا دیگر هیچ کشوری  به فکر تجاوز به این مرز و بوم نباشد و ایران عزیز ما به بازدارندگی، امنیت و ترقی بیشتری برسد.

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی  

    بازدید:445
    یادداشت ها
    Parameter:304798!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار