کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
هم‌زمان با بیست‌و‌هفتمین دوره از هفته کتاب؛
[1398/08/27]

پیام رئیس کتابخانه مجلس در هفته کتاب و کتاب‌خوانی  

 

حجت‌الاسلام سیّدعلی عماد؛ رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در ایام بیست‌وهفتمین دوره از هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران، یادداشتی در مورد اهتمام به امر کتاب و کتاب‌خوانی بدین شرح منتشر کرده است:

 

امام علی علیه‌السلام: «کسی که به کتاب‌ها تسلّی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.»

 

تأثیر عمیق کتاب در ارتقاء فرهنگ جامعه و تسریع در پیشرفت روزافزون آن، انکارناپذیر است و نمی‌توان توسعه و رشد همه جانبه جامعه را، بدون گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی، انتظار داشت. از این‌روی کتاب‌خوانی، مقوله‌ای است که ترویج آن در جامعه ضروری است. هفته کتاب و کتاب‌خوانی، بهترین فصل برای تلاش در جهت ترویج کتاب‌خوانی است.

 

گسترش کتاب‌خوانی، تنها زمانی به فرهنگی عمومی تبدیل می‌شود که جامعه آن را نیازی اجتناب‌ناپذیر و عاملی برای رشد و پویایی خود بداند. بدیهی است گسترش کتابخانه‌ها، فراوانی چاپ کتاب و فعالیت‌هایی از این جنس نیز مؤثر است، ولی مهم‌ترین عامل، ایجاد میل و انگیزه در افکار عمومی است.

 

برای پیشگیری از مفسده‌های اخلاقی، رهایی از پوچ‌گرایی، بالابردن سطح تحصیلی نوجوانان و جوانان و نیز پیشرفت وضعیت فرهنگی خانواده‌ها، باید آنان را به مطالعه هرچه بیشتر تشویق کنیم؛ چرا که پرورش ذهن خلاق و مبتکر دانش‌پژوهان، تقویت روحیه علمی و دینی نسل پویا و پر نشاط این مرز و بوم و باز شدن افق دید آینده‌سازان برای مشاهده شگفتی‌های جهان، همه در گرو مطالعه است. بر این اساس، با توجه به اهمیتی که دین مبین اسلام و بزرگان دینی به مطالعه داده‌اند، برای دفاع از آرمان‌های دینی و فرهنگ اسلامی، جبران عقب ماندگی‌ها و رسیدن به خود باوری، باید فرهنگ مطالعه همگانی شود.

 

مقام معظم رهبری که خود اهل اندیشه و از شیفتگان کتاب و کتاب‌خوانی هستند، دغدغه مبارک اهتمام به کتاب‌خوانی را در سخنان خویش این‌گونه ابراز کرده‌اند: «کتاب‌خوانی را باید جزو عادت خودمان قرار دهیم. به فرزندانمان هم از کودکی عادت بدهیم کتاب بخوانند.... باید پدرها و مادرها، بچه‌ها را از اول با کتاب محشور و مأنوس کنند. حتی بچه‌های کوچک باید با کتاب انس پیدا کنند. باید خرید کتاب، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود. مردم باید بیش از خریدن بعضی از وسایل تزئیناتی و تجملاتی... به کتاب اهمیت بدهند؛ اول کتاب را مثل نان و خوراکی و وسایل معیشتی لازم بخرند؛ بعد که تأمین شد، به زواید بپردازند. خلاصه باید با کتاب، انس پیدا کنند. در غیر این صورت، جامعه ایرانی به هدف و آرزویی که دارد که حق او هم هست، نخواهد رسید.»

 

در این میان، کتابخانه‌ها، در گسترش دانش و ارتقای میزان آگاهی‌های عمومی جامعه نقش بسزایی دارند. کتابخانه، نهادی است که با در اختیار داشتن بخش قابل توجهی از دانش و اطلاعات علمی، زمینه بهره‌گیری مناسب از اندوخته‌های بشری را فراهم می‌آورد و با تأمین فرصت‌های لازم، امکان آموختن همیشگی را برای اعضای جامعه مهیّا ساخته و بر سرعت پیشرفت اجتماعی می‌افزاید.

 

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور، همه تلاش خود را برای این مهم به کار بسته و سعی دارد امکانات لازم برای همه پژوهشگران، دوستداران کتاب و مراجعه‌کنندگان را فراهم کند تا بتوانند در این مکان مقدس، دانش و آگاهی خود را افزون کرده و تجربه‌های ارزشمند علمی‌شان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

    بازدید:337
    یادداشت ها
    Parameter:305102!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار