کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
پیام تسلیت؛
[1398/05/09]

پیام تسلیت کتابخانه مجلس در پی درگذشت حسین آهی  

 

حسین آهی، شاعر، پژوهشگر ادبیات و مجری رادیو و تلویزیون عصر سه‌شنبه ۸ مرداد درگذشت.

 

حسین آهی، در چهار دهه گذشته، از چهره‌های شناخته شده و فعال ادبیات کشورمان بود که علاوه بر سرودن شعر، در عرصه پژوهش‌های ادبی و فرهنگی هم فعالیت داشت. او پس از چند ماه دست و پنجه نرم کردن با سرطان، عصر روز هشتم مرداد درگذشت.

 

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، درگذشت این شاعر فرزانه و پژوهشگر فاضل را به جامعه ادبی و فرهنگی کشور تسلیت گفته، شادی روح آن بزرگوار و صبر و اجر بازماندگان را از درگاه خداوند مسئلت می‌نماید.

 

حسین آهی متولد ۱۳۳۲ تهران، فرزند استاد علی آهی، شاعر و پژوهشگر ایرانی است که مدت‌ها به اعتبار و احترام پدر شاعرش «ابن آهی» تخلص می‌کرد. او تحصیلات مقدماتی‌اش را در تهران گذراند و پس از تسلط بر زبان‌های فارسی، عربی، پهلوی و آلمانی، در علومی مانند صرف، نحو، منطق، نجوم، فقه، اصول عروض و کلام نیز صاحب‌نظر است.
 

منابع مختلف می‌گویند که اوّلین پژوهش‌های او در مباحث شعری و ادبی در سال ۱۳۵۵ ثمره می‌دهد؛ تا آن‌جا که هنوز به ۱۸ سالگی نرسیده بوده که کتاب «بحور شعر فارسی» را منتشر می‌سازد و در همان دوران تحسین تنی چند از بزرگان شعر فارسی نظیر دکتر شفیعی کدکنی و مهدی اخوان ثالث را بر خود برمی‌انگیزد.
 

آهی در دهه ۸۰، برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» را برای شبکه دو سیما اجرا می‌کرد. همچنین پس از آن، برنامه رادیویی «تماشاگه راز» را برای شبکه فرهنگ مجری‌گری کرد. اجرای بخش شبانگاهی چهارشنبه‌شب‌های رادیو پیام نیز از دیگر اجرا‌های حسین آهی بود.
 

او بیش از ۲۵ کتاب پژوهشی و تصحیحی در حوزه شعر و ادبیات دارد و مقالات بی‌شماری نیز در مجلات و نشریات کشور از جمله «کیهان فرهنگی» و ماهنامه حافظ به چاپ رسانده است.

 

پیکر این شاعر و ادیب مردمی و خوش قریحه، روز پنج‌شنبه دهم مرداد، ساعت ۱۰ صبح از حوزه هنری انقلاب اسلامی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع می‌شود.

 

روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

    بازدید:503
    یادداشت ها
    Parameter:304573!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار