کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
پیام تسلیت؛
[1398/04/18]

پیام تسلیت کتابخانه مجلس در پی درگذشت آیت‌الله العظمی سیّد محمد حسینی شاهرودی  

 

آیت الله العظمی سید محمد حسینی شاهرودی، از مراجع بزرگ شیعی و فرزند آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی، دار فانی را وداع گفتند.

 

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، درگذشت این عالم ربّانی و فقیه بزرگ را به حوزه‌های علمیه، ‌شاگردان، علاقمندان و بیت محترمشان تسلیت می‌گوید. شادی روح آن بزرگوار و صبر و اجر بازماندگان را از درگاه خداوند مسئلت می‌نماید.

 

زندگی‌نامه آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی

سید محمد حسینی شاهرودی در سال ۱۳۰۴ش برابر با ۱۳۴۴ق در نجف به دنیا آمد. پدرش سید محمود حسینی شاهرودی از مراجع تقلید بود که پس از سید ابوالحسن اصفهانی مرجعیت را برعهده داشت. مادرش دختر محمدرضا فاضل نیشابوری، استاد اخلاق در حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت.


سید محمد شاهرودی در شمار معاودین بود، مُعاوِدین، ایرانیان ساکن عراق بودند که عمدتا در دهه ۱۳۵۰ش، دولت عراق، اجازه اقامت‌شان را در پی اختلافات و درگیری‌هایی با حکومت محمدرضا پهلوی در ایران تمدید نکرد و مجبور به بازگشت به ایران شدند. از این‌رو شاهرودی از سال ۱۳۵۹ش. برابر با ۱۴۰۰ق. در قم اقامت گزید.

سید محمد حسینی شاهرودی درس‌های مقدمات حوزه را نزد پدرش، شیخ علی شهربابکی و شیخ شمس نجفی فراگرفت. او رسائل و مکاسب را نزد پدرش و کفایة الاصول را نزد میرزا هاشم آملی و شیخ عبدالحسین رشتی شاگردی کرد. از سال ۱۳۶۰ق. در درس خارج پدرش حاضر شد و تقریرات درس او را یادداشت می‌کرد. همچنین از اعضای مجلس استفتاء پدرش به شمار می‌رفت.

 

سید محمد شاهرودی در سال ۱۳۷۵ق. از پدرش و سیّد جمال‌الدین گلپایگانی اجازه اجتهاد دریافت کرد و از سال ۱۳۸۳ق. تدریس درس خارج را در مسجد هندی نجف آغاز کرد. پدرش از سال ۱۳۸۸ق. مقلدان خود را در احتیاطات مسائل شرعی به وی ارجاع می‌داد، و در سال ۱۳۹۸ق. رساله عملیه‌اش به زبان عربی و فارسی در نجف چاپ شد. همچنین از سال ۱۳۵۹ش. برابر با ۱۴۰۰ق. به تدریس فقه و اصول در قم مشغول شد. سرانجام در روز ۱۶ تیر ۱۳۹۸ش. در شهر قم درگذشت.

 

مراسم تشییع پیکر ایشان امروز سه‌شنبه 18 تیرماه ساعت ۱۰ صبح از مقابل مسجد امام حسن عسکری (ع) به طرف حرم حضرت معصومه (س) انجام می‌شود.

همچنین مراسم بزرگداشت آن عالم ربّانی سه‌شنبه 18 تیر بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار می‌گردد.

 

روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

    بازدید:626
    یادداشت ها
    Parameter:304453!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار