کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
برگی از متون
[1398/07/30]

پزشکی از دیدگاه نجم الدین شیرازی  

معرفی و ترجمه از محمود نظری فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی مجلس شورای اسلامی

 

«الحاوی فی علم التداوی» کتابی است به زبان عربی در طب از تالیفات نجم‌الدین محمود بن الیاس شیرازی(متوفای 730 هجری) . به بیان مرحوم استاد حائری کتاب مفصل و جامعی است در طب که به منظور بیان داروهای کم بهای امراض که همه جا و همه وقت در دسترس است با حذف حشو و زوائد معموله تالیف گردیده و مشتمل بر  پنج مقاله می باشد..(ر.ک: فهرست کتابخانه مجلس(چاپ قدیم) ، جلد چهارم، ص237)

در اینجا ترجمه بخشی از مقدمه مولف اثر مذکور درج می گردد:

...بر صاحبان اندیشه پوشیده نیست که علم پزشکی نسبت به سایر علوم شان برتر و والاتری دارد؛ چرا که والایی و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. موضوع علم طب بدن آدمی است و بدیهی است این موضوع در جهان و هستی اجل و بلند مرتبه تر از کائنات می باشد. لاجرم علمِ بِدان، اجلّ و والاتر از دیگر علوم است.

به ویژه آنکه در روایتی منقول از نبی مکرم علیه الصلوه و السلام آمده که فرمود: «العلم علمان علم الابدان و علم الادیان» و در این روایت علم ابدان بر علم ادیان مقدم آمده است. ضرورتا آنکه فراگیری سایر علوم نیازمند فهم

   و درکی سالم و مزاجی صحیح  و سلامت می باشد. مزاج  آدمی  به علل داخلی و خارجی دائم دستخوش دگرگونیها و به هم خوردگی است فلذا  ضرورتا نیازمند دانشی هستیم تا حتی الامکان صحت و سلامتی آدمی را حفظ کرده و هرگاه سلامتی را از دست داد به وی آن را بازگرداند. این دانش همان علم پزشکی است که خداوند ما را بدان رهنمون گشته و به فیض فضل و رحمتش ارزانی مان بخشیده است.

من از دوران جوانی خود را به فراگیری دانش پزشکی مکلف ساختم؛ چراکه می دیدم علم طب باعث راحتی جان ها و رهایی از آلام و بازگشت به صحت و سلامتی بعد از بیماری است.بدین جهت تمایل شدیدم مرا وا داشت تا ملازم و همراه نه تنها متخصصین و اهل فن بلکه هر آنکه اندک پیوندی به این دانش دارد باشم.تا اینکه به فضل و توفیق الهی توانستم خوشه چین خرمنی از این دانش باشم و بتوانم از زوایای پنهان این علم بهره و آگاهی یابم. بعد از آن به معالجه بیماران و نجات ایشان از دام بیماری و هلاکت روی آوردم و این کار را نه به خاطر اغراض دنیایی بلکه به جهت رسیدن به پاداش و ثواب الهی انجام دادم... سپس یکی از دوستان خُلَّص که به گردنم حق داشته و و فرمان برداری او را  مغتنم شمرده از من خواست تا کتاب و نوشتاری مختصر و کوتاه در باب علاج امراض با کمک داروهای موجود معروف که هنوز در بیشتر جاها و بازارها نایاب نشده است به نگارش آورم ....

 

 

تصاویر نسخه خطی الحاوی فی علم التداوی در علم پزشکی

    بازدید:246
    یادداشت ها
    Parameter:304971!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار