کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
16 مرداد، سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی
[1396/05/15]

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در گفتگو با دکتر عظیم‌زاده  

دکتر فاطمه عظیم‌زاده: پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID)، مرجعی جامع و کاربردی برای پژوهشگران داخلی و خارجی است

سرکار خانم دکتر فاطمه عظیم زاده سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در آستانه سیزدهمین سال فعالیت این مرکز در گفتگویی با روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب که مرکز اطلاعات علمی یکی از مراکز فعال و پویای جهاد دانشگاهی است گفت این مرکز به عنوان بانک تامین کننده منابع علمی با هدف ترویج و اشاعه اطلاعات علمی و گسترش و ارتقای خدمات اطلاع رسانی به محققان در 16 مرداد سال 83 راه‌اندازی شد و از آن تاریخ تاکنون با نمایه‌سازی بیش از یک میلیون مقاله علمی‌پژوهشی از منابع علمی داخلی ضمن حمایت از نشریات و پژوهشگران داخلی نقش بسزایی در توسعه و ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور ایفا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز با معرفی دستاوردهای علمی و تحقیقاتی محققان کشور در قالب مقالات علمی، اقدام به ایجاد و تقویت بانک‌های اطلاعاتی موجود در تارگاه SID کرده است، اظهار داشت: این تارگاه با دارا بودن 3 بانک تخصصی شامل بانک نشریات علمی، بانک مجامع علمی و بانک طرح های پژوهشی خدمات متنوعی را به کاربران ارائه می‌دهد.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به نمایه‌سازی مقالات نشریات علمی پژوهشی کشور در SID خاطر نشان کرد: در بانک نشریات علمی مجموعه مقالات نشریات علمی پژوهشی کشور به تفکیک گروه‌های تخصصی در دو بخش فارسی و انگلیسی نمایه شده‌اند. این نشریات از طریق کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مرکز مدیریت حوزه موفق به کسب رتبه علمی شده‌اند. ضمن آنکه مقالات نشریات علمی جهاد دانشگاهی، نشریات علمی مصوب دانشگاه آزاد اسلامی و نشریات علمی ترویجی و علمی تخصصی نیز قابل دسترسی می باشند.

وی ادامه داد: مهمترین و بارزترین ویژگی تارگاه SID علاوه بر روزآمدی و جامعیت منابع موجود، امکان دسترسی آزاد و بدون محدودیت کاربران به متن کامل مقالات می باشد. این تارگاه به عنوان پربازدیدترین تارگاه علمی کشور، مقبولیت زیادی در نزد کاربران دارد

دکتر عظیم زاده با اشاره به اینکه در سالجاری و در قالب طرح جویشگر بومی 110 هزار عنوان مقاله در قالب 1 هزار و 300 عنوان همایش معتبر برگزار‌شده از سال‌های 1391 تا 1395 در بانک مجامع علمی فارسی و انگلیسی نمایه شده است گفت از این تعداد مقاله علمی 28 درصد در حوزه گروه تخصصی علوم پزشکی، 22.5 درصد در مجامع علوم انسانی و 7.5 درصد مجامع علمی در حوزه بین رشته‌ای است.

وی خاطر نشان کرد: در بانک طرح‌های پژوهشی SID نیز عناوین و چکیده طرح‌ها و محصولات و تولیدات پژوهشی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی به سفارش سازمان‌ها نمایه‌سازی شده است. این مرکز آمادگی دارد تا در قالب تفاهم‌نامه در زمینه نمایه‌سازی مستندات علمی با مراکز و سازمان علمی و تحقیقاتی همکاری نماید.

وی افزود: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی با توجه به مقبولیت فراوانی که در بین دانشگاهیان، دانشجویان و همچنین پژوهشگران دارد به واسطه پتانسیل بالای علمی در بخش مستند سازی دانش و دسترسی آسان پژوهشگران به منابع دانش بومی و ملی تاکنون پیشرو بوده و با سازماندهی بهتر اطلاعات خود به تقویت اثر بخشی در این زمینه می پردازد.

دکتر عظیم زاده در پایان خاطرنشان کرد: این مرکز در طی 13 سال فعالیت صادقانه تلاش کرده تا با ارائه خدمات متنوع، زمینه دسترسی محققان و پژوهشگران را به اصیل‌ترین و معتبرترین منابع علمی فراهم ساخته و در جهت رشد و توسعه تولیدات علمی کشور نقش موثری ایفا کند. در حال حاضر مخاطبان بسیاری در نقاط مختلف دنیا منابع و اطلاعات علمی موجود در SID را بازدید و از آن بهره برداری می کنند. بی شک حمایت های مسئولان از چنین مراکزی می تواند به مدیران علمی کشور در جهات مختلف و در سیاست‌گذاری های علمی و انتقال دانش کمک شایانی نماید.

از جناب آقای سعید وزوایی-مدیر محترم پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID) که در تمهید مقدمات و انجام این مصاحبه بسیار کمک کردند سپاسگذاری می‌گردد.

آقای سعید وزوایی-مدیر محترم روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

 
 

 

    بازدید:3034
    یادداشت ها
    Parameter:293915!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار