کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
برگی از متون
[1398/07/23]

پارسیان در فرهنگ جهانگیری  

معرفی: محمود نظری فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی مجلس شورای اسلامی

 

از مهمترین کتب لغت در فرهنگ فارسی تالیف شده در اوایل قرن یازده هجری ، که مؤلف در مدت دوازده سال و با استفاده از بیش از پنجاه فرهنگ لغت تدوین کرده" فرهنگ جهانگیری" از میر جمال الدین حسین بن فخر الدین حسن انجوی شیرازی (متوفای 1035 ق) است . وی در مقدمه اثر که بسیار خواندنی است دوازده آئین را برشمرده و در آن درباره واژه پارس و مناطق آن و زبان پارسی و پارسیان سخن رانده است . از جمله می نویسد : "... در باب فضیلت ابنای فارس بعضی از مفسران گفته‌اند که حق سبحانه و تعالی در قرآن مجید ذکر ابنای پارس سه جا فرموده: اول قوله تعالی: بعثنا علیکم عبادا لنا اولی باس شدید. چون یهود دست تعدی دراز کردند و زکریای پیغمبر و یحیی معصوم را به قتل رسانیدند ، حق تعالی به گودرز اشکانی که از ابنای پارس بود الهام فرمود که لشکری گران از پارس بر گرفت و به آن طرف کشید و انتقام از یهود بخواست و شرح این معنی به تفصیل در تفاسیر و تواریخ مسطور و مذکور است.

دوم قوله تعالی: ستدعون الی قوم اولی باس شدید تقاتلونهم او یسلمون . جمعی از مفسران گفته اند که این آیت نیز اشارت به ابنای پارس است.

سیوم در تفسیر بیضاوی و تفسیر کشاف و تفسیر کبیر در شرح آیت کریمه : و ان تتولوا یستبدل قوما غیرکم ثم لایکونوا امثالکم وارد گشته که فی التولی و الزهد فی الایمان و هم الفارس لانه سئل علیه السلام عنه و کان سلمان الی جنبه فضرب فخذه فقال: هذا و قومه ، والذی نفسی بیده لوکان الایمان منوطا باالثریا لتناوله رجال من فارس....

 

تصویری از نسخه خطی فرهنگ جهانگیری،‌ نسخه شماره یک سنا

    بازدید:751
    یادداشت ها
    Parameter:304938!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار