کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
تاریخ مجلس در ایران
[1396/08/01]

«وکالت ایرانی»، کتابی درباره تجربیات یک نماینده  

«وکالت ایرانی» کتابی است به خامه‌ی دکتر حسن سبحانی-نماینده‌ی سابق شهر دامغان در ادوار پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی که به شرح فعالیت‌های نمایندگی خود در مجلس و بیرون از مجلس می‌پردازد.

انتشار چنین کتاب‌هایی کمک بزرگی در تدوین و تألیف تاریخ مجلس در ایران فرآهم می‌آورند و دورنمایی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ...مجلس را مشخص می‌نمایند. انتشار کتاب حاضر با عنوان «وکالت ایرانی» در راستای وظایف کتابخانه‌‌ی مجلس شورای اسلامی و در چاچوب پروژه‌ی تاریخ پارلمان تحقق یافته است.

 

  • محتوای کتاب

کتاب حاضر در چهار جلد تهیه شده است و هر جلد آن به یکی از اجلاسیه‌های مجلس دوره‌ی پنجم اختصاص دارد. در این اثر وی نشان داده است که چگونه برای ایفای تعهداتی که به موجب قانون اساسی بر عهده داشته است،‌ به طور خستگی‌ناپذیری و بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی در امر قانون‌گذاری، نظارت بر دولت و وزیران، بیان دیدگاه‌های خود در مورد حل مشکلات کشور،‌ تحقیق و تفحص،‌ سوال و جواب و ارائه‌ی تذکرات شفاهی و کتبی و پی‌گیری حل مشکلات حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود فعال و کوشا بوده است.

 

  • مشخصات کتاب‌شناختی

کتاب حاضر در چهار جلد،‌ مجموعاً در 2867  صفحه،‌ به تعداد 500 نسخه،‌ به بهای 150 هزار تومان، در سال 1395به همراه تصاویر و نمودار‌های مختلف منتشر شده است.

کتاب حاضر به همراه دو کتاب «اسناد فرقه دموکرات آذربایجان به روایت دیگر»، تحقیق دکتر هادی هاشمیان و «رجال و مقامات نظام تقنینی جمهوری اسلامی ایران (مجلس و شورای نگهبان: 1359 –1395)»، تألیف منوچهر نظری در مراسم رونمایی از سه اثر پارلمانی در یکصد و دهمین سال خدمات علمی - فرهنگی کتابخانه مجلس که در روز دوشنبه، 22 آذر 1395،‌ از ساعت 14 الی 16 در ساختمان مشروطه (کاخ مجلس شورای ملی سابق) برگزار می‌‌گردد،‌ با حضور نویسنده و جمعی از نمایندگان و پژوهشگران رونمایی گردید.

گزارش از مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com

 

دکتر حسن سبحانی

    بازدید:2029
    یادداشت ها
    Parameter:297999!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار