کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش چهل‌‌ و‌ ششم)
[1399/02/20]

وضعیت کودکان جهان 2019  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش چهل و پنجم بخوانید.

 

وضعیت کودکان جهان 2019

 

کودکان، خوراک و تغذیه: رشد خوب در جهانی در حال تغییر

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)2019

 

غذا برای تمام کودکان و نوجوانان در تمام نقاط جهان به معنای زندگی است و یکی از حقوق اساسی آنها و بنیانی برای تغذیه سلامت و رشد کامل جسمی و روحی محسوب می‌شود.

 

متاسفانه گزارش وضعیت کودکان جهان نشان می‌دهد که تعداد بسیار زیادی از کودکان و نوجوانان از دریافت مواد غذایی مورد نیاز خود محروم هستند، که ظرفیت رشد، پیشرفت و یادگیری آنها را تحلیل می‌برد. چنین آسیبی نه تنها فرد فرد این کودکان و نوجوانان، که کل جامعه وجهان را متاثر خواهد کرد.

 

چنین وضعیتی ما را به طرح پرسش‌هایی دشوار وادار می‌کند: چگونه است که در قرن بیست و یکم هنوز 149 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان به دلیل سوء تغذیه از کاهش قد نسبت به سن (Stunting) و 50 میلیون کودک از کاهش وزن نسبت به قد (Wasting) رنج می‌برند؟ چطور ممکن است که اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان به ویژه در کشورهای فقیر در حال افزایش باشد؟ و چرا رژیم غذایی سالم هر روز هزینه بیشتری پیدا می‌کند در حالی که مواد غذایی ناسالم هر روز ارزانتر می‌شوند؟

 

تغذیه همواره یکی از موضوعات مرکزی مورد توجه صندوق کودکان ملل متحد بوده است. در سال 2018 این نهاد توانست تغذیه درمانی نجات‌بخش برای 4.1 میلیون کودک با سوء تغذیه حاد را به انجام برساند. یونیسف توانسته از کیفیت رژیم غذایی بیش از 15.6 میلیون کودک در جهان را با تقویت راهکارهای ملی بهبود ببخشد و از برنامه‌های مختلف پیش‌گیری از کم‌خونی و دیگر بیماری‌های ناشی از سوء تغذیه برای 58 میلیون دختر و پسر نوجوان حمایت کرده است.

 

در سال 2019 چارچوب‌های مورد توجه یونیسف مورد بازنگری قرار گرفتند تا تاکید بیشتری بر تغذیه خوب، از نوع رژیم غذایی کودکان و زنان و مراقبت‌های مورد نیاز آنها تا محیط تغذیه و  راه‌هایی که حق تغذیه مناسب و برابر از طریق ارزش‌های اجتماعی و سیاست‌ها محقق می‌شوند، صورت گیرد.

 

گزارش وضعیت کودکان جهان سال 2019 بر اساس سرفصل‌های ذیل تنظیم شده است:

 • مقدمه: رشد خوب در جهانی در حال تغییر
 • سوء تغذیه کودکان در جهان امروز
 • تغذیه یک کودک برای تمام عمر
 • سوء تغذیه در جهانی در حال تغییر
 • واکنش‌ها به موضوع سوء تغذیه
 • برنامه‌ای کاری برای در اولویت قرار دادن حق تغذیه کودکان

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

  بازدید:1774
  یادداشت ها
  Parameter:305678!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار