کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش سی‌و‌هشتم)
[1398/09/27]

وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان 2019  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌وهفتم بخوانید.

 

وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان 2019

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی

کنفرانس تجارت و توسعۀ ملل متحد

 

گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان یکی از انتشارات برجستۀ سازمان ملل متحد دربارۀ رویه‌های مورد انتظار در اقتصاد جهانی است. این گزارش به صورت سالیانه توسط دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد با همکاری کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل و پنج کمیسیون منطقه‌ای سازمان ملل و نیز سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) تهیه و منتشر می‌شود.

 

گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان 2019 هشدارهایی به موقع دربارۀ مجموعه‌ای از چالش‌های اقتصاد کلان  ارائه می‌کند که پیش روی سیاست‌گذاران برای تحقق اهداف برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار وجود دارد.

 

گزارش سال گذشته به این نکته اشاره داشت که پس از یک دورۀ طولانی‌مدت رکود اقتصادی، اقتصاد جهانی تقویت شده، فرصت‌هایی را برای جهت‌گیری مجدد سیاست‌ها برای پیگیری بلند مدت اهداف توسعۀ پایدار ایجاد کرده است. فاصلۀ یک سالۀ اخیر با تشدید منازعات تجاری، استرس‌ها و نوسانات مالی در سایۀ تنش‌های ژئوپولیتیکی همراه بوده است.

 

با وجود آن که شاخص‌های اقتصادی جهانی تا حد زیادی مطلوب باقی مانده‌اند، ارزیابی آنها به تنهایی تمام واقعیت‌ها را نشان نمی‌دهد. گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان 2019 تأکید دارد که در پس این آمار و ارقام، می‌توان افزایش فشار ریسک‌های کوتاه مدت را که چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان را تهدید می‌کنند، تشخیص داد. این گزارش به شکلی بنیادی‌تر موضوع رشد اقتصادی جهانی پایدار را در مواجهه با چالش‌های مالی، اجتماعی و زیست‌محیطی مورد توجه قرار می‌دهد. سطوح جهانی بدهی‌های بخش عمومی و خصوصی همچنان در حال افزایش است. رشد اقتصادی اغلب در اختیار مردمی که بیشترین نیاز را به آن دارند، قرار نمی‌گیرد. تحول ضروری به سمت تولید و مصرف پایدار از نظر زیست‌محیطی، با سرعت کافی اتفاق نمی‌افتد، و تأثیرات تغییرات آب و هوایی هر روز گسترده‌تر و شدیدتر می‌شود.

 

پیام کلیدی روشن است: در حالی که مهم است به چالش‌های کوتاه مدت امروز بپردازیم، سیاست‌گذاران باید در پیش‌برد یک استراتژی توسعۀ بلند مدت که بتواند اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آینده را پاسخگو باشد، ثابت قدم باشند. اقدامات قاطع در زمینۀ سیاست‌گذاری به رویکردهای مشارکتی و چندجانبه در حوزه‌های کلیدی از جمله پیگیری اقدامات آب و هوایی، فراهم کردن تأمین مالی پایدار و اصلاح نابرابری‌ها بستگی دارد .

 

گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان 2019 در سرفصل‌های اصلی زیر تنظیم شده است:

فصل اول: چشم انداز اقتصادی جهان

 • پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد جهانی در سال‌های 2019-2020
 • تجارت بین‌المللی
 • جریان‌های مالی بین‌المللی
 • خطرات در چشم‌انداز

فصل دوم:  پیش‌بینی­های اقتصاد کلان و اجرای برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار

 • تقویت همکاری‌ های بین‌المللی و چندجانبه
 • فائق آمدن بر چالش‌های ساختاری بومی

فصل سوم: پیشرفت‌ها و چشم‌انداز منطقه‌ای

 • اقتصاد‌های توسعه‌یافته
 • اقتصادهای در حال گذار
 • اقتصادهای در حال توسعه

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

  بازدید:695
  یادداشت ها
  Parameter:305212!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار