کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش چهل و نهم)
[1399/07/28]

وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان از نیمه سال 2020  

 

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد

2020

در پس‌زمینه امواج ویرانگر شیوع بیماری فراگیر کووید-19، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد جهانی انقباضی 3.2 درصدی را در سال 2020 تجربه کند. سناریوی پایه، سقوط تولید ناخالص ملی کشورهای توسعه یافته را به 5 درصد برآورد می‌کند، در حالی که نتایج برای کشورهای در حال توسعه کاهشی تا 0.7 درصد خواهد بود. افت بازده تجمعی پیش‌بینی شده طی سال‌های 2020 و 2021 (نزدیک به 8.5 تریلیون دلار) تقریبا تمام دستاوردهای چهار سال گذشته را از بین خواهد برد. بیماری فراگیری سبب ایجاد بحرانی در سلامت و اقتصاد شده است که دامنه و بزرگی آن بی‌سابقه است. تعطیلی‌ها و بسته شدن مرزهای ملی توسط دولت‌ها، فعالیت‌های اقتصادی برون مرزی را فلج کرده و سبب بیکاری میلیون‌ها نیروی کار در جهان شده است. دولت‌ها در سراسر جهان در حال گسترش اقدامات محرک‌ مالی برای مبارزه با بیماری و به حداقل رساندن تاثیرات رکود اقتصادی فاجعه‌بار هستند.

در حالی که در هفته‌های اخیر شاهد کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 هستیم، چشم‌انداز درباره رویه‌های آینده بیماری و تبعات اقتصادی و اجتماعی آن مبهم است. در تقابل میان حفظ جان مردم و نجات اقتصاد، برخی دولت‌ها هم‌اکنون شروع به لغو محتاطانه محدودیت‌ها در تلاش برای رونق دوباره اقتصادی خود کرده‌اند. سرعت و مراحل احیای از بحران تا حد زیادی بستگی به کارایی اقدامات بخش سلامت عمومی و مالی  از جمله در زمینه کنترل گسترش ویروس، کاهش خطر برقراری مجدد فعالیت‌ها، حمایت از مشاغل و درآمد و بازگشت اعتماد مصرف‌کنندگان دارد.

عدم وقوع پیشرفت‌های سریع در تولید واکسن و درمان سبب شده است که دنیای پس از کووید-19 تغییرات گسترده‌ای را شاهد باشد. پیش‌بینی کند بودن بهبود شرایط اقتصادی همراه با افزایش فقر و نابرابری نگران کننده است. انتظار می‌رود احیای نسبی که بتواند تا حدودی بازده از دست رفته را جبران کند، در سال 2021 اتفاق بیافتد. کسری مالی قابل توجه و سطوح بالای بدهی‌های ملی چالش‌های قابل توجهی برای بسیاری کشورهای در حال توسعه به ویژه اقتصادهای وابسته به کالا و کشورهای کوچک جزیره در حال توسعه در شرایط کاهش درآمد و بازده تجارت و گردشگری بوجود خواهد آورد.

بهبود همکاری‌های توسعه و حمایت از تلاش‌ها در زمینه کنترل بیماری و توسعه اقتصادی و کمک‌های مالی به کشورهایی که بیشتر از سایر کشورها درگیر بحران هستند، برای تسریع گذار از وضعیت کنونی و بازگرداندن جهان به مسیر توسعه پایدار بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

گزارش حاضر در سه سر فصل اصلی:

  • رویه‌های اقتصاد کلان جهانی
  • اقتصاد جهان پس از کووید-19: بازگشت به شرایط عادی یا ایجاد نظمی جدید؟
  • چشم انداز اقتصاد منطقه‌ای

به بررسی و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی جهان از اواسط سال 2020 میلادی پرداخته است. متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

برای دسترسی به متن انگلیسی گزارش مذکور به فایل پی‌دی‌اف زیر مراجعه نمایید.

 

بازدید:461
یادداشت ها
Parameter:305939!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار