کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » سازماندهی
0.0 (0)
امور سازماندهی منابع
[1399/11/28]

ورود اطلاعات جلد 27/1 فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

سهراب یکه زارع، مدیر امور سازماندهی منابع کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با پایان ورود اطلاعات جلد 27/1 فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی تعداد 764 عنوان نسخه و رساله خطی به پایگاه منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزوده شد.

جلد 27/1 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس توسط دکتر «جواد بشری» عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران فهرست‌نگاری شده است.

ایشان از فهرست‌نگاران برجسته و مدقّق و مصحح متون و نسخ خطی می‌باشد. این ویژگی‌ها موجب شده است که فهرست تالیفی ایشان در شمار یکی از بهترین و نمونه‌ترین فهارس خطی قلمداد گردد.

در فهرست مذکور، تعداد 200 جلد نسخه خطی از شماره فهرست 8001 تا 8200 فهرست‌نگاری شده است.

در این فهرست تعداد قابل توجهی نسخ خطی مجموعه و جنگ قرار دارد که فهرست‌نگار در نهایت دقت و با حوصله و صبری مثال‌زدنی و نثری ادیبانه به شناسایی و معرفی اطلاعات کتابشناسی و نسخه‌شناسی آن‌ها پرداخته و حق هر نسخه را به نحو احسن اداء کرده است؛ به عنوان نمونه، نسخه خطی شماره 8173 که «سفینه (جنگ اشعار)» بوده و فهرست‌نگار با تلاش خستگی‌ناپذیر و طرزی شگرف، 268 عنوان و مدخل از اشعار شاعران فارسی زبان سده‌های گوناگون را از لابلای آن استخراج و معرفی نموده است؛ همچنین نسخه 8177 که 111 عنوان از اشعار فارسی و ترکی شاعران سده‌های گوناگون در آن معرفی شده است.  

قدیمی‌ترین نسخه خطی معرفی شده در این جلد که در زمره نفایس خطی کتابخانه مجلس است، «الارشاد فی معرفه حجج الله تعالی علی العباد» تألیف شیخ مفید می باشد که کتابت شده به سال 589ق. است.

از جمله قدیمی ترین نسخ خطی موجود در این فهرست، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- «اسرار العربیه» از کمال الدین ابوالبرکات عبدالرحمان بن محمد معروف به ابن انباری، کتابت: سده 7 ق.

- «شرح الجامع الصحیح» (مؤلف: ناشناس)، کتابت: سده 7ق.

به گفته یکه زارع، وجود توضیحات، یادداشت‌ها، ارجاعات و ظرایف فراوان و گوناگون کتابشناسی و نسخه‌شناسی، کار استخراج و ورود اطلاعات مذکور در فیلدهای رکورد هر نسخه خطی در پایگاه منابع را قدری دشوار نموده بود که کارشناسان سازماندهی کوشیدند این مهم، در نهایت دقت انجام گردد.
وی گفت: تعداد کل عناوین و رساله‌های موجود در جلد 27/1 فهرست را که در پایگاه منابع کتابخانه مجلس ورود اطلاعات شده است، 764 عنوان می باشد که از این پس، اطلاعات فهرستنویسی آن به صورت تمام متن، توسط پژوهشگران قابل جستجو و بهره برداری است. همچنین شایان ذکر است فایل پی. دی. اف. تصویر برخی از نسخ خطی، پیوست هر رکورد و قابل نمایش و بارگذاری می باشد.

مدیر امور سازماندهی منابع کتابخانه مجلس در پایان اظهار داشت: با توجه به رویکرد جدید کتابخانه مبنی بر به سرانجام رساندن کارهای معوّق و شتاب‌بخشی در انجام کارهای جاری و مأموریت‌های محوّله، همزمان با سازماندهی دیگر منابع، کار ورود اطلاعات چند جلد دیگر از فهارس منتشره کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دست اقدام است که در آینده نزدیک و با پایان هر یک، گزارش مرتبط به آنها منتشر می گردد. 

 

 

    بازدید:436
    یادداشت ها
    Parameter:306195!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار