کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
برگزاری همایش توسط شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن)؛
[1398/02/28]

همایش «شعری به وسعت جهان» برگزار شد  

 

همایش «شعری به وسعت جهان» با تاکید بر نگاه فرامرزی شاهنامه همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در تهران برگزار شد.

 

 این همایش توسط شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن) و با همکاری کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشگاه علامه طباطبایی، موسسه توسعه هنرهای معاصر، خانه هنرمندان، گروه هنری چامه و خوش هنر برگزار شد.

در این مراسم احمد مسجدجامعی - عضو شورای شهر تهران- ، محمدحسین مهدویان -کارگردان -، مسعود حبیبی - معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی ایران-،  محمود فاضل - عضو شورای عالی نظام پزشکی- ،  شهاب الدین صابونچی - رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران-، محمدجواد عبدالرحمانی -مستندساز-، فرهاد قاسمپور - رییس اداره فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش- ، وحیدرضا قناعتیان -مدیر نمایش مسابقات فرهنگی دانش آموزی- ، زهره بحرالعلومی - مدیرعامل موسسه اوریگامی روشنا- و بهار ابوتربیان -مدیرعامل موسسه خیریه بچه‌های سیب سرخ-  و برخی از شخصیت های فرهنگی، ادبی و هنری، در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان، گرد هم آمده بودند.

 

شاهنامه فردوسی ناسیونالیستی نیست، جهان وطنی است

در این همایش حمیدرضا نمازی - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگر اخلاق و فلسفه-، احسان رضایی - داستان‌نویس و منتقد ادبی-، حلیه صبورنژاد -پژوهشگر ارتباطات، رسانه و علوم اجتماعی- و بهاره جهاندوست - پژوهشگر شاهنامه و ادبیات و کارگردان نمایش-  در خصوص ویژگی‌های اشعار شاهنامه در کنار زدن مرزهای سیاسی و جغرافیایی و تاکید بر خرد و خردورزی در قالب داستان ها و سرگذشت شخصیت‌های این اثر کهن سخنرانی کردند.

مفهوم جهان وطنی، اهمیت مرزها و اشکال مختلف جهانی شدن با نگاهی تطبیقی به داستان های شاهنامه از دیگر موضوعاتی بود که در این همایش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

همچنین در این مراسم، اعضای گروه هنری چامه و گروه موسیقی «خوش هنر» به اجرای نقالی و موسیقی سنتی از داستان های شاهنامه پرداختند.

خبرگزاری ایسنا

    بازدید:801
    یادداشت ها
    Parameter:304174!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار