کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
تازه‌‌هایی از «ندای تاریخ»
[1398/07/24]

نگرش امریکا به ایران  

 

در کوران جنگ جهانی دوم و در طول جنگ، کنفرانس­‌های متعددی میان سران متفقین جهت هماهنگی با یکدیگر و نیز اتخاذ تصمیماتی برای دوران پس از جنگ ایجاد شد. در آذر 1322 استالین، چرچیل و روزولت، همان­طور که قبلاً ذکر شد کنفرانس تهران را تشکیل دادند و قصد خود مبنی بر ادامه جنگ تا منهدم ساختن ارتش آلمان را اعلام کردند و بعد در دوره ریاست جمهوری ترومن در وضع مناسبات ایران و در آمریکا تغییرات خاصی روی داد. در پایان جنگ جهانی دوم وحدت متفقین که اولویت زمان جنگ بود، جای خود را به مبارزه­‌طلبی جدیدی داد که اساس روابط دو ابر قدرت را تا حدودی تیره کرد.

ترومن در کنفرانس پتسدام که با حضور سران سه کشور بزرگ تشکیل شده بود برای نخستین بار از احتمال غامض بودن مسئله ایران آگاه شد و استالین با پیشنهاد چرچیل مبنی بر تخلیه خاک ایران مخالفت کرد و ترومن با این اقدام شوروی برعدم تخلیه نیروهای‌شان از ایران به شدت برخورد و اولتیماتوم داد. در دوره ریاست جمهوری آیزنهاور مسئله خاورمیانه فکر ریاست جمهوری و مشاوران او را به شدت مشغول داشت و به‌­ویژه نفوذ شوروی در منطقه و امنیت ذخائر نفتی، نگرانی و احساس خطر آیزنهاور درباره پیشروی کمونیسم بین­‌المللی، ریاست جمهوری ایالات متحده را وادار کرد که سرپرستی انعقاد پیمان بغداد را بر عهده بگیرد و سپس سیاستش در خاورمیانه را انتشار و به دکترین آیزنهاور نشر دهد. در کتاب حاضر نویسنده به بررسی  سیاست­‌های دو حزب جمهوری­خواه و دموکرات در دوره پهلوی پرداخته است.

کتاب «نگرش امریکا به ایران» به قلم سید محسن طبایی در  بهار سال 1398 در 93 صفحه به چاپ رسیده است و قیمت  آن 25000 تومان می­‌باشد.

 

 

 

 

    بازدید:408
    یادداشت ها
    Parameter:304950!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار