کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
5.0 (1)
فصلنامه پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی ایران؛
[1398/09/18]

نگاهی بر تازه‌ترین شماره فصلنامه «نامه ایران و اسلام»  

 

تازه‌ترین شماره فصلنامه پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسیِ «نامه ایران و اسلام»، از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

 

درست چهار سال پیش بود که شماره هشتم این مجله توسط زنده‌یاد کیومرث امیری منتشر شد. او که این مجله را در تابستان ۱۳۹۱ پایه گذاشته بود، توانست تا بهار ۱۳۹۴، هشت شماره از آن را به نشر رساند. اما درگذشت این پژوهشگر در ۲۰ مهر ۱۳۹۴، این مجله متوقف شد تا آنکه با تاخیر چهار ساله و پس از فترتی نسبتا طولانی، شماره نهم آن به مدیرمسئولی غلامرضا امیرخانی و سردبیری سیدصادق سجادی منتشر شد.

 

سردبیر در سرمقاله خود متذکر شده که مقالات تحقیقیِ این مجله «در پهنه‌ای وسیع از تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام – مشتمل بر تاریخ و جغرافیای تاریخی، زبان و ادبیات و عرفان، تاریخ علم، فلسفه، کلام و فرقه‌شناسی، تاریخ هنر و اندیشه، تراجم احوال اندیشمندان و رجال سیاسی، و معرفی و نقد کتاب – را دربرمی‌گیرد.» و البته نکته‌ای مهم را یادآور می‌شود که به‌نوعی رسالت این جریده نیز به حساب می‌آید: «مهم‌ترین راه برای ارتباط علمی میان محققان و جلوگیری از اتلاف منابع مادی و معنوی اهل تحقیق و مراکز پژوهشی، اطلاع از آخرین تحقیقات در زمینه‌های مختلف است. اطلاع ما از حاصل تحقیقاتی که درباره تاریخ و فرهنگ و ادب و دانش در قلمرو ایران و اسلام، بیرون از ایران منتشر می‌شود، به‌سبب وجود نشریاتی که به این موضوع می‌پردازند، و نیز اطلاعات موجود در دنیای مجازی، تا اندازه‌ای قابل‌توجه است؛ اما اطلاع محققان غیرایرانی از تحقیقاتی که در ایران منتشر می‌شود، به‌سبب فقدان  و یا قلت اطلاعات دقیق به زبانی بین‌المللی درباره آنها، بسیار اندک است.» و این فصلنامه می‌کوشد به قدر وسع به این نیاز پاسخ گوید.

 

در این شماره، علی بهرامیان درباره «اشاره‌هایی به روس و روسیه در مآخذ سده‌های نخست هجری قمری» نوشته است، «درباره مناظره عرب و عجم و اسدی طوسی» عنوان مقاله محمود امیدسالار است، سیدمحمدحسین حکیم، نوشتاری با موضوع «کتاب‌های کتابت شده در رَبع رشیدی» دارد، «نسخه‌ای نویافته از شاهنامه در کتابخانه ملّی» محور نوشتاری از ابوالفضل خطیبی است، سیدعلی آل‌داود به سراغ «حرفه‌ها و مشاغل در دوره قاجار» رفته است، جعفر شجاع کیهانی، «چند نامه از عارف قزوینی» مورد بررسی قرار داده است و مجدالدین کیوانی در متنی با نام «از ایرانی ایرانی‌تر»، یادی از لئونارد لویزَن، ایران‌شناس فقید امریکایی کرده است که پانزدهم مرداد ۱۳۹۷ درگذشت.

 

 

در پایان و پیش از چکیده لاتین مقالات، چند کتاب تازه غیرفارسی در حوزه مطالعات ایران و اسلام با عناوین «قربانعلی خالدی، دانشمند تاتار و کتاب تواریخ خمسه شرقی او»، «امام در حکمت اسماعیلیه»، «مکتوبات امام ربّانی»، «مجموعه کتب درخصوص جاده ابریشم از رُم تا تهران» و «خراسانِ بزرگ؛ تاریخ، جغرافیا، باستان‌شناسی و اشیای تاریخی» نیز معرفی کوتاهی شده است.

 

شماره ۹ فصلنامه «نامه ایران و اسلام» (دوره جدید، سال سوم، شماره اول (پیاپی ۹)، بهار ۱۳۹۸) در ۲۴۸ صفحه در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی قرار گرفته است.

معرفی از: خبرگزاری جمهوری اسلامی

    بازدید:506
    یادداشت ها
    Parameter:305167!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار