کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی تازه‌های کتابخانه مجلس؛
[1398/06/16]

نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ‌ایرانی  

معرفی از: علی‌اکبر زارع بیدکی؛ مدیر فراهم‌آوری کتابخانه مجلس

 

نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ‌ایرانی، تألیف اعظم فولادی‌پناه و مهشید کبیری، توسط انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 541 صفحه منتشر شد.

 

  نهضت عاشورا به دلیل ماهیت اسلام‌خواهی، عدالت طلبی و ظلم ستیزی، همواره الهام بخش انقلابیون و حرکت‌های اصلاحی در طول تاریخ بوده است. امام حسین با دست شستن از جان خود در طول تاریخ به یزیدیان زمان گوشزد نمود هر جا و در هر جامعه‌ای که به حق عمل نشود و از باطل خودداری نشود، بدعت‌ها زنده و سنّت‌ها نابود شود، هر جا که احکام خدا تغییر و تحریف یابد و حاکمان و زمامداران با زور و ستمگری با مردم رفتار کنند، در هر جامعه‌ای که ویژگی‌های جاهلیت را داشته باشد، آن جامعه، جامعه یزیدی بوده و مبارزه و مخالفت با مفاسد و آلودگی‌ها و آمران و عاملان آن، کاری حسینی خواهد بود. کتاب مورد نظر گوشه‌ای از تحولات تاریخ معاصر ایران که متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین بوده را ثبت کرده و در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 

این اثر از با استفاده از خاطرات و مصاحبه‌های موجود در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ده فصل تنظیم شده است.

 

فصل اول با عنوان «قیام‌های شیعی متاثر از نهضت حسینی» ضمن معرفی قیام‌های بعد از عاشورا از قیام سیستان تا قیام یحیی بن عمر به واکنش‌های قهری شیعیان در مواجه با ظلم و ستم خاندان‌های حکومت‌گر بنی امیه و بنی عباس و سرانجام آنها می‌پردازد.

 

فصل دوم «عزاداری سید الشهداء از آغاز تا پایان دوره زندیه »را بررسی کرده است. در این فصل اولین عزاداری‌ها برای امام حسین و شیوه‌های عزاداری در دوره‌های مختلف تا پایان زندیه را به نمایش گذاشته است.

 

فصل سوم «قاجاریه و عزاداری سید الشهداء» به تحولات عزاداری در عهد قاجار و تأثیر عزاداری آن در پیروزی انقلاب مشروطه را بیان کرده است.

 

در فصل چهارم به روند عزاداری در دوره پهلوی اول پرداخته و در آن موضوعاتی چون سیر قدرت‌یابی رضا شا در ایران، شیوه‌های وی در محدود ساختن روحانیون و علما در کشور و در نهایت به ممنوع شدن عزاداری و همچنین برپایی مجالس مخفی عزاداری برای سالار شهیدان بررسی شده است.

 

فصل پنجم «محرم در سال‌های 1320-1340 ش» با ذکر حوادثی چون ورود متفقین به ‌ایران و خروج رضا شاه از کشور در شهریور 1320ش. آغاز و با بررسی سیاست‌های مذهبی محمد رضا پهلوی در قبال مجالس سوگواری امام حسین و تأثیرات نهضت حسینی بر حوادث سیاسی دهه سی به پایان می‌رسد.

 

فصل ششم و هفتم با عنوان‌های «محرم و نهضت امام خمینی» و «آغاز نهضت» روایت‌گر حوادث سیاسی ـ اجتماعی سال‌های 1340-1342ش. است.

 

فصل هشتم به عزاداری‌های سیاسی در ماه‌های محرم سال‌های 1343-1344 نگاهی دارد.

 

فصل نهم با عنوان«محرم، وعاظ و اماکن مذهبی» به نمادهای انقلاب اسلامی می‌پردازد.

 

فصل دهم به عنوان آخرین فصل و با نام «محرم در سال‌های 1356-1357ش.» به فعالیت‌های مبارزان در واپسین سال‌های عمر پهلوی اشاره دارد. همچنین تظاهرات عاشورای سال 1356 و انعکاس تظاهرات تاسوعا و عاشورا از سوی رسانه‌های گروهی و همچنین حوادث مهم بعد از عاشورا تا اربعین 1357 را مورد ارزیابی قرار داده است.

 

در پایان پس از نتیجه گیری، اسناد و تصاویر تاریخی محرم آمده است.

 

این کتاب توسط کارشناسان مجموعه‌سازی از انبار وزارت ارشاد اسلامی انتخاب و  با شماره ثبت 594246 در این کتابخانه قابل استفاده مراجعین محترم است.

    بازدید:598
    یادداشت ها
    Parameter:304736!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار