صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
معرفی اثر هفته از موزه مجلس:
[1398/04/22]

نمونه همانندسازی شده از پیکره باستانی یونانی  

تهیه مطلب: میثم رضایی مهوار؛ کارشناس موزه مجلس شورای اسلامی

 

یکی از آثار اهدایی از سوی کشور یونان به مجلس شورای اسلامی، نمونه همانندسازی شده یکی از پیکره‌های باستانی متعلق به فرهنگ پیشاتاریخی یونان است که از تمدن سیکلادی برجای مانده.

 

تمدن سیکلادی یک دوره و فرهنگ در مجموعه جزایر کوچکی از سرزمین یونان و مربوط به اوایل عصر برنز است که به حدود 3200 تا 2000 قبل از میلاد بازمی‌گردد. معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین هنر این دوره، این گونه از مجسمه ها از جنس سنگ مرمر است که تحت عنوان «بت» شناخته می‌شوند و متعلق به حدود 2800 تا 2500 ق.م هستند.
اندازه این مجسمه‌ها معمولاً کوچک است؛ اما مجسمه‌هایی به ابعاد و اندازه یک انسان هم کشف شده‌اند.

 

تاکنون نظرات گوناگونی برای هدف ساخت این بت‌ها بیان شده، ازجمله این که این مجسمه‌ها برای مراسم تدفین استفاده می‌شده‌اند و در اعتقاد مردمان آن عصر همچون خدمتکاری در نزد متوفی در جهان دیگر خدمت می کرده اند، و یا اینکه این مجسمه‌ها در زندگی روزانه فرد نیز نقش داشتند و بعد از مرگ صاحبخانه همراه با وی دفن می‌شدند. از معروف‌ترین مجسمه‌های این دوره مجسمه چنگ‌نوازی است که بروی یک صندلی نشسته است و اکنون در موزه متروپلیتن موجود است.

 

این اثر که توسط نیکلاس گلاندریس همانندسازی شده، از سوی وزیر فرهنگ یونان در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی، اهدا شده است.


مشخصات کامل اثر: «نمونه همانندسازی شده از پیکره باستانی یونانی»، اثر نیکلاس گلاندریس، اهدایی وزیر فرهنگ یونان، مواد ترکیبی و سنگ، ارتفاع 270 میلی‌متر، شماره 671 موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:1111
    یادداشت ها
    Parameter:304467!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید