کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
0.0 (0)
[1398/03/22]

نمایش نسخه نفیس خطی قرآن در مونته‌نگرو  

 

همزمان با سالگرد افتتاح مسجد «حسین پاشا» در مونته‌نگرو، یک نسخه نفیس و قدیمی قرآن در این مسجد در معرض دید عموم قرار گرفت.

 

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی توتال مونته‌نگرو نیوز، در چهارصد وپنجاهمین سالگرد ساخت مسجد حسین پاشا در شهر «پلیولیا» در جمهوری مونته نگرو، نسخه‌ای قدیمی از قرآن به نمایش درآمد که به قرآن «حسین پاشا بولیانیچ» معروف است.

 

«یعقوب دورگوت» مؤذن مسجد در این باره گفت: این قرآن که یکی از بهترین نسخه‌های موجود در این منطقه است به خاطر تزئینات و رنگ‌های به کار رفته در آن که شامل طلایی، فیروزه ای و قرمز است، نسخه‌ای بسیار ارزشمند به شمار می‌آید.


این نسخه از قرآن در سال ۱۵۷۹ میلادی کتابت شده و تاکنون در مسجد حسین پاشا که طی سال‌های ۱۵۷۳ تا ۱۵۹۴ میلادی ساخته شد، نگهداری شده است.

 

این قرآن که جلد چرمی دارد، در ابعاد ۳۹ در ۲۸,۵ سانتی متر و ضخامت ۱۵ سانتی متر، حدود پنج کیلوگرم وزن دارد. این قرآن با مرکب سیاه کتابت شده و در هر صفحه ۱۳ خط وجود داشته و در مجموع ۲۳۳ صفحه دارد، ۳۵۲ مینیاتور نیز در آن تصویر شده است. 

 

مسجد حسین پاشا ۱۷ متر ارتفاع و ۱۳ متر عرض دارد. مناره ۴۲۳ متری این مسجد، بلندترین مناره در منطقه بالکان به شمار می‌رود. شهر پلیولیا که این مسجد در آن واقع شده، ۳۱ هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها مسلمانان بوسنیایی‌تبار هستند.

    بازدید:927
    یادداشت ها
    Parameter:304280!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار