کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » سند و سندپژوهی
0.0 (0)
به مناسبت روز قلم برگزار می‌شود؛
[1398/04/03]

نمایش سندی 700 ساله در نمایشگاه گنج ملک  

 

نمایشگاه گنج ملک به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران میزبان اسنادی به قدمت حدود 700 سال شد.

 

 در آستانه روز قلم (چهاردهم تیرماه) به کوشش موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نمایشگاه «گنجِ مَلِک» برپا شد.

در این نمایشگاه، 23 تصویر از نفایس گنجینه بی‌نظیر «موزه ملّی ملک»به نمایش درآمده ‌است که از نسخ خطی، مرقّعات و قطعات خوشنویسی برگزیده شده‌اند.

نفاست آثار به دلیل بهره آن‌ها از هنرهای ایرانی و اسلامی هم‌چون خوشنویسی، مینیاتور، تذهیب و جلد‌سازی است.

از این آثار نیز می‌توان به نسخ خطی قرآن کریم به خط محمّدشفیع بن علی‌عسگر ارسنجانی و محمّدبقاء اصفهانی، دیوان حافظ به خط محمّدعلی مستوفی شیرازی و علینقی شیرازی، قطعات خوشنویسی از میرعماد، درویش عبدالمجید طالقانی و سیدعلی‌اکبر گلستانه اشاره کرد.

از جمله کهن‌ترین نفایس این نمایشگاه، تصویر نگاره شمع جهان خان از کتاب هشت تک چهره، متعلّق به 773 هجری قمری، صفحه افتتاح دیوان حافظ به خط درویش محمود نیشابوری با تاریخ 898 هجری قمری، کتاب دعا، اثر شاه محمود نیشابوری به تاریخ 958 هجری قمری و مرقعی به خط تعلیقِ خواجه اختیار منشی با تاریخ 975 هجری قمری را می توان نام برد.

نگاره گل و پروانه از دیگر آثار این مجموعه است که لطفعلی صورتگر شیرازی آن را در 1260 هجری قمری، در نهایت زیبایی به تصویر کشیده‌است.

انعکاس واقعه غرورآفرین جنگ چالدران بر روی قلمدان لاکی و روغنی با تاریخ 1161 هجری قمری نیز از دیگر زیبایی‌های این نمایشگاه است.

«نمایشگاه گنج ملک» که در راستای همکاری مشترک میان «موزه کتاب و میراث مستند ایران» و «موزه ملّی ملک» به نمایش در‌آمده‌است تا 23 تیرماه ادامه خواهد داشت.

علاقمندان می‌توانند برای بازدید از آن، همه روزه به ورودی موزه کتاب و میراث مستند ایران، واقع در ساختمان کتابخانه ملّی ایران، مراجعه کنند.

    بازدید:810
    یادداشت ها
    Parameter:304384!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار