صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
از سوی حوزه هنری استان اصفهان؛
[1400/10/22]

نمایشنامه‌هایی عاشورایی در «تیغ و ترنج» منتشر شد  

 

کتاب «تیغ و ترنج» نوشته محمدرضا آریان‌فر به همت حوزه هنری استان اصفهان به کتاب‌فروشی‌ها راه یافت.

 

ازه‌ترین اثر محمدرضا آریان‌فر به عنوان «تیغ و ترنج» که از سوی حوزه هنری استان اصفهان به چاپ رسیده است، شامل چهار نمایشنامه به نام‌های «ابریشم و آتش»، «و گاهی یادم می‌رود که عاشقم!»، «تیغ و ترنج» و «مجلس پنجم» و با موضوع عاشوراست.

در توضیحی از آریان‌فر آمده که نوشتن «ابریشم و آتش» یک دغدغه بود و وقت بسیاری را از من گرفت. یک قصه یک خطی و شاید بتوان گفت در حد دو، سه دقیقه صحبت با یکی از دوستان، منصور قربانی که آمخته مکتب تعزیه و آواز است. این دو، سه دقیقه تعریف قصه 1555200 دقیقه من را در سه سال گرفت، سه سال در گوشه‌های بی‌نام ذهنم نشست و هربار که به خود و قلم می‌خواستم آرامشی بدهم می‌آمد سراغم و بی‌هیچ تعارفی فرمان نوشتن می‌داد...

در بخشی از نمایشنامه «و گاهی یادم می‌رود که عاشقم!» می‌خوانیم:
«خدایا گفتی در دنیا بدان چشم که در توانگران می‌نگرید، به تهی‌دستان بنگرید/ مکث. در این موقع سایه‌ای در عمق می‌ایستد./ نگریستم. خداوندا... پنداشتم که تو را شناختم؛ اما اکنون پنداشته‌های خویش به آب انداختم. خداوندا... ناتوانم و سرگردان، مانده‌ای خسته... پریشان؛ و نه آن‌چه دارم، دانم و نه آن‌چه دانم، دارم و کار باریک و راه تاریک، توانایی‌ام ده نیفتم در راه... بینایی‌ام ده نیافتم در چاه... و به عشق مولایم راهم باش... پناهم باش. وارهانم از تلخی روزگار... تا به بدعهدی نبرند نامم مردم این دیار.»


 

کتاب «تیغ و ترنج» نوشته محمدرضا آریان‌فر، در 163 صفحه، به قیمت 45 هزار تومان، در قطع رقعی، جلد شومیز و از سوی حوزه هنری استان اصفهان به بازار کتاب رسید.

    بازدید:85
    یادداشت ها
    Parameter:307873!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید