کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی گزیده‌ای از اسناد اتحادیه بین‌المجالس کتابخانه مجلس؛
[1399/02/27]

نقشه حضور زنان در سیاست اتحادیه بین‌المجالس (IPU) 2020  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

این نقشه یک ابزار دیداری ویژه برای بررسی حضور و مشارکت زنان در قوۀ مجریه و پارلمان‌های جهان، با توجه به وضعیت موجود درتاریخاولژانویۀ 2020 میلادی است که نه تنها رده‌بندی کشورها را از نظر حضور زنان در جایگاه‌های وزارتی و نمایندگی پارلمان ارائه می‌دهد، بلکه آمار مربوط به حضور ایشان در جایگاه‌های رهبری سیاسی (ریاست حکومت یا دولت)، رؤسای زن پارلمان‌ها و تصدی جایگاه‌های وزارتی توسط زنان در جهان را نیز به تصویر کشیده است.

 

بر اساس رتبه‌بندی حضور زنان در پارلمان‌ها که در این نقشه انعکاس یافته است، کشور رواندا همچنان با 61.3 درصد بالاترین حضور زنان در پارلمان‌های جهان را دارد و پس از آن کشورهای کوبا، بولیوی، و امارات متحده عربی  رتبه‌های دوم تا چهارم را داشته‌اند. مجلس شورای اسلامی ایران با 17 نماینده زن از مجموع 289 نماینده تا تاریخ اول ژانویه 2020 در جایگاه صد و هشتاد و یکم قرار گرفته است. کشور‌های میکرونزی، پاپوآ گینه نو و وانواتو بدون هیچ نماینده زنی در مجالس خود در آخر این رتبه‌بندی و در جایگاه صد و هشتاد و نهم قرار گرفته‌اند.

 

از نظر  رتبه‌بندی حضور زنان در جایگاه‌های وزارتی کشور اسپانیا همچنان با حضور زنان در 10 جایگاه وزارتی در رتبه اول قرار دارد و پس از آن کشورهای فنلاند، نیکاراگوئه و کلمبیا جایگاه‌های دوم و چهارم را دارند.

 

جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی در جایگاه صد و شصت و هشتم کشورهای جهان قرار گرفته است و در کشورهایی نظیر ویتنام، تایلند و عربستان سعودی حضور زنان در این عرصه به ثبت نرسیده است.

 

مطابق با سایر اطلاعات ارائه شده در نقشه حضور زنان در سیاست 2020، رؤسای حکومت در 10 کشور (6.6 درصد) و رؤسای دولت‌ها در 12 کشور (6.2 درصد) از میان زنان هستند. همچنین 57 نفر  از رؤسای پارلمانی از مجموع 278 جایگاه در پارلمان‌های جهان  از میان زنان هستند (20.5 درصد) و 25.3 درصد از جایگاه‌های نایب رئیس پارلمانی نیز در اختیار زنان قرار دارد، به طوری که از میان 220 مجلس پارلمانی که اطلاعات آنها در اتحادیه بین‌المجالس به ثبت رسیده است، در 94 مجلس حداقل یک جایگاه نایب رئیس در اختیار زنان قرار داشته است.

 

نقشه حضور زنان در سیاست سال 2020 به پیوست قابل مطالعه است.

 

 

 

    بازدید:1512
    یادداشت ها
    Parameter:305698!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار