کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
گزارشی از دستاورد‌های سفر به ایفلا در قم
[1396/06/25]

نشست مشترک مکتا با ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی جهت کسب تجارب از ایفلا 2017  

نشست صمیمی کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا)  با ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی جهت کسب تجارب از ایفلا 2017 در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی برگزار شد:
دکتر فائزه فرهودی در ابتدا این نشست که روز پنج شنبه 23 شهریور از ساعت 17 – 19 برگزار گردید، ضمن خوشامد گویی به حضار و سخنران محترم، هدف از برگزاری نشست را کسب تجارب از ایفلا 2017 به سخنرانی ریاست محترم کتابخانه مجلس شورای اسلامی حجت الاسلام و المسلمین دکتر عماد اعلام کردند.

در ادامه آقای مهدی محمدی شجاعی دبیر مکتا، ایفلا را فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری خواند که ارگانی مستقل، بین‌المللی، غیردولتی، و غیرانتفاعی است که اهداف آن ارتقای تفاهم بین‌المللی؛ همکاری؛ گفت‌وشنود؛ پژوهش و توسعه در همه زمینه‌های کتابداری از جمله کتابشناسی، خدمات اطلاع‌رسانی، و آموزش کارکنان؛ و ایجاد تشکیلاتی است که از طریق آن بتوان جنبه‌های بین‌المللی کتابداری را ارائه کرد، معرفی نمود.

وی با بیان این که نخستین اجلاس ایفلا پس از جنگ جهانی دوم در 1947 در اسلو با کمک مالی بنیاد راکفلر و با حضور پنجاه ‌و دو نماینده از 18 کشور برگزار گردیده است، از جمله دلایل موفقیت آن را برای پیشبرد برنامه‌ها و فعالیت‌های ایفلا در برگزاری منظم اجلاس‌های سالانه آن دانست که بیش از 150 نشست علمی در این نشست ها برگزار می‌گردد.

در ادامه سخنرانی اصلی این نشست،  دکتر عماد (ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی)که به همراه نماینده کتابخانه ملی و نمایندگانی از انجمن کتابداری ایران که در جایگاه  نمایندگان ایران در نشست ایفلا 2017 که در ورشو لهستان برگزار گردیده بود، به بیان دستاوردها و تجارب خود از این سفر پرداخت.
وی با اشاره به این که نشست‌های سالیانه ایفلا در دو بخش برگزار می گردد:
1.  ایفلا پارلمانی: که مربوط به کتابخانه های پارلمانی جهان است.
2.  ایفلا جهانی: که شامل کتابخانه‌ها، مدارس کتابداری، و مؤسسات کتابشناختی است.
که مجلس شورای اسلامی در ایفلا پارلمانی 2017 با حضور 140 کشور مدعو به عنوان نماینده ایران شرکت کرده بود، گفت ایفلا پارلمانی 2017 نشان از یک نمودار پر فراز و نشیب کتابخانه‌های پارلمانی جهان از ابتدا تاسیس ایفلا تا سال 2017 داشت، در این میان، کتابخانه کنگره به عنوان نمونه مدل آفرین معرفی شد. وی با بیان این که اعضا ایفلا موظف به پرداخت حق عضویت سالیانه هستند اما ایفلا در برنامه های خود بسته های حمایتی نیز برای کتابخانه های کشورهای آسیایی، آفریقایی، امریکایی دارد و در یک براورد کلی مقایسه کتابخانه مجلس با سایر کتابخانه های پارلمانی جهان، با توجه به این که مجلس ایران مهمترین ثمره انقلاب مشروطیت است و قوه قانون گذاری در ایران از جایگاه بالایی برخوردار است و این کتابخانه سالیان متمادی به خاطر نبود کتابخانه ملی در ایران، بسیاری از وظایف آن را بر دوش داشته است. وضعیت جهانی کتابخانه مجلس را در جهان مطلوب ارزیابی کرد.
وی از عمده‌ترین مباحث مطرح در کنگره 2017 را 1. ارائه گزارشات سالیانه 2. توجه به مباحث مشتری مداری و بهره گیری از فناوری های نوین در کتابخانه ها 3. برطرف سازی موانع جهت همکاری بیشتر کتابخانه های پارلمانی در سراسر جهان 4. تاکید بر حوزه نیاز سنجی، اشاعه اطلاعات، اقتصاد اطلاعات، مدیریت دانش و ساخت مجموعه اطلاعات 5. توجه به سند 2030 و نقش کتابخانه‌های پارلمانی در پیشبرد اهداف آن دانست.

وی افزود: این امر وظیفه ما را در اقدام بهنگام به منظور پیش‌گیری از پیامد‌های ناهماهنگ با فرهنگ، تمدن،‌ اخلاقیات و معنویات ایران اسلامی دوچندان می‌کند.

او گفت:  پس از بازگشت از ایفلا 2017، ایران تصمیم دارد نقش پر‌رنگتری را در ایفلا پارلمانی 2018 مالزی داشته باشد. بدین منظور کتابخانه مجلس جلسات مشترکی را با ریاست کتابخانه ملی خانم دکتر بروجردی جهت داشتن برنامه ریزی مدون در این زمینه برگزار کرده است و کمیته برنامه ریزی ایفلا 2018  در کتابخانه مجلس تشکیل شده است. دکتر عماد  با اشاره به این که جهان به سمتی می رود که فاقد مبادله اطلاعات کنترل شده باشد و مباحث دهکده جهانی بیش از پیش مورد تاکید جهانی است. کتابخانه مجلس با بیش از 14 میلیون سند علمی- فرهنگی- تاریخی و بیش از یک میلیون و چهارصد گزارش دولتی که نمایی از تاریخ و تحولات ایران در سده های اخیر است، می کوشد هماهنگ با این حرکت جهانی بیشترین تاثیر گذاری فرهنگی را بر گستره جهان داشته و کمترین تاثیر پذیری را جهت حفظ هویت فرهنگ ایرانی – اسلامی داشته باشد.
دکتر فائزه فرهودی در پایان این نشست با یک جمع بندی کلی اعلام کردند:
1.  ارتباط کتابخانه های پارلمانی در ایفلا، الگویی برای تشریک مساعی و همکاری کتابخانه های تخصصی با یکدیگر است.
2.  تاکید بر مباحث اقتصاد اطلاعات در ایفلا 2017؛ نشان از آن دارد که مباحث مالکیت در کتابخانه ها جای خود را به دسترسی داده است.
3.  توجه به مباحث نیاز سنجی در اولویت کتابخانه های مکتا باید جای گیرد.

در بخش پایانی نشست دبیر مکتا، محمدی شجاعی ضمن تشکر از سخنران محترم، حضور نماینده از سوی مکتا در ایفلا 2018 را مفید دانست وی با بیان این که ایران نیز باید از ایفلا الگو برداری کند و در ایران نیز نشست های سالیانه بین مدیران کتابخانه ها برگزار نماید تا ضمن آشنایی مدیران کتابخانه ها با یکدیگر فراهم گردد و از بسیاری از موازی کاری ها که بر کتابخانه ها تحمیل هزینه می کند جلوگیری کند.
وی با بیان این که مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا)در گام اول تلاش کرده است به اشتراک مساعی و گسترش دامنه همکاری بین کتابخانه های تخصصی استان قم بپردازد، می تواند از متولیان برگزاری نشست های سالیانه مدیران کتابخانه های تخصصی ایران باشد.

گزارش کامل ایفلا 2017 متعاقباً اعلام خواهد شد.

    بازدید:2015
    یادداشت ها
    Parameter:296931!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار