کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران؛
[1398/04/03]

نشست تاریخچه نورس برگزار می شود  

 

نشست «تاریخچه نورس» در تالار استاد عباس اقبال آشتیانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

 

 در طول حکمرانی دویست و اندی ساله صفویان، میان دو دولت ایران و عثمانی جنگ‌های متعددی روی داد. یکی از آخرین نبردها بعد از فروپاشی صفویه، نبرد بر سر ایراوان بود. هفت سال بعد از تصرف ایروان از سوی عارفی احمد پاشا، شاه طهماسب دوم با سپاهی فراوان در 1731م/1143ق. به این شهر لشکرکشی کرد. وی با وجود محاصره شهر، در نهایت مغلوب سپاه عثمانی به فرماندهی حکیم اوغلو علی‌پاشا شد و با قبول شکست عقب‌نشینی کرد.

 
در این نبرد عبدالرزاق نورس افندی که وظیفه اصلی و نخست او در همراهی اردوی عثمانی منشی‌گری بوده، در جبهه و پشت جبهه حضور داشته و مشاهدات خود از رویارویی نظامی دو اردوی عثمانی و صفوی و نیز نتایج آن را با جزئیات به رشتۀ تحریر در آورده است.
 
عبدالرزاق نورس افندی که یک شاعر و نویسنده معروف سده 12 ه. عثمانی به حساب می‌آید پس از صدراعظمی علی‌پاشا به مناصب مختلفی همچون مدرسی و قضاوت دست یافت.
 
تک‌نگاری نورس درباره نبرد ایروان که اثری ارزشمند برای آگاهی از تاریخ روابط ایران و عثمانی در سال‌های مقارن بر افتادن صفویان، تاریخ قفقاز و ایروان و نیز تاریخ جنگ‌های ایران و عثمانی است از سوی نصرالله صالحی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
 
گروه تاریخ دانشگاه تهران نیز بر آن است در نشستی، در قالب مطالعات قفقاز و روابط ایران و عثمانی، به بررسی «تاریخچه نورس» بپردازد.
 
این نشست با حضور منصور صفت‌گل، نصرالله صالحی (مترجم کتاب)، سیدسعید میرمحمدصادق و گودرز رشتیانی برگزار خواهد شد.
 
نشست «تاریخچه نورس» ساعت 14 روز دوشنبه 3 تیرماه 1398 در تالار استاد عباس اقبال آشتیانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

    بازدید:360
    یادداشت ها
    Parameter:304387!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار