صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و هنر
5.0 (1)
بخارا برگزار می‌کند؛
[1400/10/21]

نشست‌هایی برای محمدعلی مجتهدی و سیدحسین عدل با یک رونمایی  

 

«شب محمدعلی مجتهدی» و «دیدار و گفت‌وگو با سیدحسین عدل» و همچنین مراسم رونمایی از کتاب‌ «شش نام زیبایی» اثر کریسپین سارتول برگزار می‌شود.

 

ششصد و بیست و ششمین شب از شب‌های بخارا با همکاری موسسه بیدار و نشر لاک به مناسبت انتشار یادداشت‌های منتشرنشده محمدعلی مجتهدی، به تجلیل از او اختصاص یافته است که از ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه، ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزارمی‌شود.  همایون کاتوزیان، مسعود تازه، نادر قادسی و علی دهباشی به بررسی وجوه گوناگون زندگی و خدمات فرهنگی اوخواهند پرداخت.

 

یادداشت‌های استاد مجتهدی با عنوان «به مملکتتون خدمت کنید» به خواستاری مینا میکده و مدیریت نادر قادسی و گردآوری سورنا امیری از سوی نشر لاک منتشر شده است.

در خبر برگزاری این نشست آمده: زنده‌یاد محمدعلی مجتهدی پس از دریافت مدرک دکترای خود از فرانسه و در بازگشت به ایران، در معرض مشاغل مهمی قرار گرفت که خدمات بسیار ارزشمندی را در پی داشت، از استادی دانشکده فنی دانشگاه تهران، ریاست دبیرستان البرز تا سرپرستی دانشگاه صنعتی آریامهر و...
دوره ریاست او بر دبیرستان البرز از اهمیت خاصی برخوردار است. گرچه ساموئل جردن آمریکایی و همسرش دبیرستان البرز را پایه‌گذاری کردند، اما نام محمدعلی مجتهدی برای نسل‌هایی از ایرانیان‌ به‌طور جدایی‌ناپذیری با دبیرستان البرز پیوند خورده است. در سال ۱۳۲۰ مسئولیت شبانه‌روزی دبیرستان البرز را و سه سال بعد، مدیریت کل دبیرستان البرز را به او واگذار کردند. او ۳۴ سال مدیر دبیرستان البرز باقی ماند و با نحوه خاص مدیریتش، دانش‌آموزان برجسته‌ای را پرورش داد، تا آن‌ها نیز هر یک به سهم خود، نقش مؤثری در ساخت فضای علمی و فرهنگی ایران ایفا کنند.

 

 علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از طریق instagram.com/bukharamag، telegram.me/bukharamag،‌aparat.com/bukharamag و instagram.com/farhangan.fereshte  دنبال کنند.
 

 همچنین به مناسبت انتشار کتاب «از گذشته‌ای نه‌چندان دور» (خاطرات سردبیر سابق روزنامه کیهان)،‌ دویست و سیزدهمین نشست از سلسله‌ جلسات صبح پنجشنبه‌های بخارا به دیدار و گفت‌وگو با سیدحسین عدل اختصاص یافته است.

این نشست با حضور منصوره اتحادیه، محمد بلوری، حسن محرابی، پژمان موسوی و علی دهباشی در ساعت ۹:۳۰ پنجشنبه، ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰ در خانه فرهنگان قریب به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

در معرفی سیدحسین عدل آمده است: سیدحسین عدل در خرداد ۱۳۱۳ خورشیدی در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۲۰ به تهران مهاجرت کرد. دوره ابتدایی را در مدرسه فیروزکوهی تمام کرد و از سال ششم ابتدایی شروع به نوشتن خاطرات روزانه کرد که تا امروز ادامه دارد. از کلاس دهم دبیرستان، در دبیرستان هدف آغاز به نوشتن مقالات در روزنامه «دیپلمات» و مجلات «تهران مصور»، «خواندنی‌ها» و «سپید و سیاه» کرد. سال ۱۳۳۲ وارد روزنامه کیهان شد و در آرشیو و قسمت فنی مسئول کار شد. در سال ۱۳۳۴ به لندن رفت. پس از پایان دوره روزنامه‌نگاری دانشگاه، در روزنامه «دیلی اکسپرس» در قسمت فنی، از زمین‌شویی و خدمت به کارگران آغاز کرد و طولی نکشید که در بخش شهری روزنامه به خبرنگاری گمارده شد. پس از شش سال به ایران مراجعت کرد و خبرنگار شهری «کیهان» و سپس دبیر سرویس حوادث شد. سال ۱۳۴۲ به معاونت سردبیری منصوب شد و در سال ۱۳۴۴ سردبیر روزنامه شد. پس از گذشت چهار سال از این مقام، عزل شد و مقام‌های تشریفاتی مثل قائم‌مقامی مدیر روزنامه «کیهان» را به عهده داشت. مخالفت دولت هویدا با حضور او در «کیهان»، سبب شد که بالاخره «کیهان» را ترک کرد و در سال ۱۳۴۹ رئیس روابط عمومی و سپس مدیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش، به مدیریت احمد خیامی شد. اواخر سال ۱۳۵۷ از کوروش استعفا کرد و خانه‌نشین شد.
جلسه «دیدار و گفت‌گو با سیدحسین عدل» به صورت مستقیم از نشانی‌های instagram.com/bukharamag و instagram.com/farhangan.ir پخش می‌شود.

 

 همچنین سومین عصر چهارشنبه‌های بخارا به مناسبت انتشار کتاب‌ «شش نام زیبایی» اثر کریسپین سارتول که با ترجمه مریم خدادادی و یاسر پوراسماعیل به تازگی از سوی نشر کرگدن منتشر شده، با حضور مترجمان کتاب و امیر مازیار و محسن کرمی در ساعت ۱۷ روز  چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۴۰۰ در محل کتابفروشی فرهنگان فرشته برگزار و به صورت مستقیم پخش خواهد شد.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: کریسپین سارتول (متولد ۱۹۵۸) فیلسوف، آنارشیست، روزنامه‌نگار آمریکایی و عضو هیئت علمی گروه فلسفه در کالج دیکنسون در کارلایل، پنسیلوانیا است.
پس از دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه مریلند در سال ۱۹۸۰، سارتول کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه از دانشگاه جانز هاپکینز در سال ۱۹۸۵ دریافت کرد. او دکترای خود را از دانشگاه ویرجینیا به راهنمایی ریچارد رورتی گرفت و پایان‌نامه‌اش را در مورد هنر و بازنمایی تصویری در آثار دیویی، هایدگر، گودمن و گادامر نوشت.
سارتول در مقام فیلسوف سیاسی، مدافع صریح آنارشیسم و حقوق فردی در مقابل حقوق دولت است. او در کتاب خود (علیه دولت: مقدمه‌ای بر فلسفه سیاسی آنارشیستی) توجیهات سنتی برای دولت از هابز تا نوزیک را رد می‌کند.
«شش نام زیبایی» کتابی است که سارتول در آن کلمات مختلف برای زیبایی را در زبان‌های مختلف از جمله یونانی، سانسکریت، ژاپنی و ناواهو به عنوان دروازه‌ای برای درک تنوع فرهنگی و شباهت‌ها و تفاوت‌ها میان ایده‌ها و جلوه‌های زیبایی بررسی می‌کند. سارتول با قلم گیرا و دانش گسترده خود در این کتاب شرح می‌دهد که زیبایی ممکن است در چشم بیننده باشد، اما در زبانی که ما به کار می‌بریم و در جهان اطراف ما نیز وجود دارد. کتاب سارتول که در واقع مراقبه‌ای زیبا، شوخ‌طبعانه و عمیق در مورد زیبایی است، به شش کلمه از شش فرهنگ مختلف می‌پردازد. در این کتاب، هر کلمه دریچه‌ای می‌شود به سوی روش دیگری برای اندیشیدن و نگاه کردن به آن‌چه در دنیا و زندگی ما زیباست. «شش نام زیبایی» - و البته هزاران نام دیگر – ایده‌هایی ساده و عمیق درباره جهان و خود را بر ما آشکار می‌کنند.
مترجمان کتاب مریم خدادادی و یاسر پوراسماعیل که هر دو دانش‌آموخته فلسفه هستند از عهده ترجمه این اثر که زبانی شوخ و پرارجاع و زنده دارد به‌خوبی برآمده‌اند.

این نشست در خانه فرهنگان فرشته به نشانی: فرشته، خیابان فیضی (شرق به غرب)، بعد از چناران، پلاک ۵۰ برگزار شده و به صورت مستقیم از نشانی‌  instagram.com/bukharamag پخش می‌شود.

    بازدید:140
    یادداشت ها
    Parameter:307868!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید