کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
معرفی تازه‌های نشریات؛
[1397/12/21]

نخستین شماره مجله «ناداستان» منتشر شد  

 

 نخستین شماره مجله «ناداستان» اواخر هفته گذشته و طی مراسمی با حضور چهره‌های ادبی و هنری مانند ناهید طباطبایی، محمدرضا اصلانی، هنگامه گلستان، مریم زندی، اُرُد عطارپور و ... رونمایی شد.


محمد طلوعی، سردبیر این نشریه است و آرش صادق‌بیگی، حبیبه جعفریان، هویار اسدیان، طناز امین، نسیم مرعشی، فروغ منصور قناعی، نیلوفر امن‌زاده، رویا کیانی، مکرمه شوشتری، مهراوه فردوسی، مونا تاروردی، مهری رحیم‌زاده، مجید اصغری و محمدرضا زمانی اعضای تحریریه «ناداستان» هستند.

شماره نخست این مجله هم با محوریت موضوعیِ «خانه» منتشر شده است.

 

ناداستان چیست؟

ناداستان (Nonfiction) قالبی ادبی است که ریشه در واقعیت دارد. روایت های مستندی مثل زندگی نگاره، سفرنامه و… که با اتفاقات روزمره پیوند می خورند و برای خیلی ها از داستان جذاب ترند. تجربه‌هایی که با تکنیک‌های داستان‌گویی روایت می‌شوند، اما به‌خاطر واقعی بودن، واضح و جسورانه اند.

 

در گذشته نویسنده و هنرمند را کسی می‌دانستند که از قدرت تخیل بالایی برخوردار باشد؛ یکی که می تواند تصویرهایی بکر و جذاب برای مخاطب خلق کند و هر چه بیشتر از واقعیت فاصله بگیرد. اما این روزها کمتر نویسنده ای را می توان یافت که ناداستان ننوشته باشد و به مواجهه بی واسطه با واقعیت نرفته باشد.

 

مجله‌ ناداستان ماهنامه ای است ادبی که حول چیزهای زندگی امروز ما می گردد و آن را از منظر ادبیات دوباره نشان مان می‌دهد. ناداستان آن ادبیت خالص است که همه چیز را می پالاید، ادبیاتی که از زندگی نسخ‌های قابل تحمل تر برای ما می سازد.

 

ناداستان؛ مکان تامل هم هست، آنجا که میشود ایستاد و با فراغ به چشم اندازهای دورتری نگاه کرد، یا ایستاد و به چیزی نگاه کرد که آن قدر مالوف و آشنا است دیگر نمی دیدیمش. ناداستان زیبابین این جهان است در یک لحظه ی ایستا، یک لحظه توقف کوتاه میان روزمرگی‌ها. ناداستان در هر شماره به یک موضوع واقعی روزمره می پردازد.

 

ناداستان چه بخش هایی دارد؟

زندگی نگاره اولین بخش مجله، برشی از زندگی و دغدغه های نویسندگان با روایت اول شخص است. قالبی که در زبان انگلیسی به آن Memoir می گویند و یک خاطره طولانی با برشی از زندگی نویسنده بر اساس یک موضوع مشخص که با عنوان «زندگی نگاره» از آن یاد می شود.

 

    بازدید:1322
    یادداشت ها
    Parameter:303943!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار