کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1399/04/18]

میرزا حسین‌خان سپهسالار  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

هنرمند ناشناس
1254 هجری شمسی
آبرنگ
شماره 94 موزه مجلس شورای اسلامی

 

نخستین تابلو ازمجموعه نقاشی‌های شخصیت‌های تاریخی موزه مجلس که با ترتیب تاریخی چیدمان شده‌اند، پرتره میرزا حسین‌خان سپه‌سالار است که بانی ساختمان عمارت بهارستان، کاخ بهارستان یا دارالشورای ملی ایران و محل تشکیل 24 دوره مجلس شورای ملی است که در اصل محل زندگی ایشان بود و اکنون نیز موزه مجلس شورای اسلامی در آن جای گرفته است.
این اثر که با سبک نقاشی ایرانی دوره قاجار و شیوه آبرنگ و پرداز ساخته شده با سبکی تلفیقی متاثر از شیوه واقع گرایی نقاشی غربی اجرا شده، سبکی که به دوران قاجار اختصاص دارد.
این اثر که نام هنرمند آن مشخص نیست، در گوشهء پایین و سمت چپ دارای کتیبه ایست با این متن:
« صورت جناب مستطاب اشرف ارفع امجد حاجی میرزا حسینخان سپه‌سالار اعظم دولت علیه ایران بتاریخ شهر ربیع الثانی 1295 ساخته شد»

میرزا حسین قزوینی (۱۲۰۶–۱۲۶۰ شمسی) ملقب به مشیرالدوله، در ۱۲۵۰ ه.ش.  با لقب سپهسالار اعظم وزیر جنگ و سپس صدراعظم ایران شد. دوره صدارت او دو سال بود و در شهریور 1352 ه.ش.  در راه بازگشت از اولین سفر شاه به اروپا بر اثر فشار مخالفان استعفا داد. با این حال در فاصله سال‌های ۱۲55 ه.ش. و ۱۲56 ه.ش. در وزارت جنگ و خارجه فعالیت نمود، و در سال ۱۲59 ه.ش. از وزارت «امور خارجه» و «سپهسالاری» معزول و به حکومت  قزوین منصوب گردید، و در آخر«نائب التولیه» خراسان شد  و در ۲۱ ذیحجه سال 1260 ه.ش. در مشهد وفات  نمود.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:987
    یادداشت ها
    Parameter:305831!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار