کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
[1396/10/30]

موزه کتابت و چاپ مجلس و تمهید مقدمات برای راه‌اندازی موزه ملی چاپ ایران  

پیش از تفکیک چاپخانه دولتی، چاپخانه مجلس یکی از بزرگترین موسسات مطبوعاتی ایران و خاورمیانه به شمار میرفت، که آثار فراوان و مهمی را در طول دوران فعالیت خود به چاپ رساند .

با توجه به پیشینه خوب مجلس در رونق چاپ در ایران، فکر ایجاد موزه چاپ در سال 89 در کتابخانه مجلس مطرح گردید. نخستین موزه تاریخ صنعت چاپ در شهریور 1389 با حمایت و رهنمود های آقای جعفریان و تلاشهای پیشکسوت عرصه صنعت چاپ  آقای دمیرچی در کتابخانه مجلس تاسیس و افتتاح شد. هر چند که پس از تعطیلی چاپخانه مجلس در سال 1380 ماشین آلات آن به سرنوشتی دیگر دچار شد و اکنون در این موزه نیست ولی با تاسیس موزه چاپ در سال 1389 تلاش شده است ابزار و ادوات چاپ در آن گردآوری و نمایش داده شود.

این موزه از جمع آوری ماشین آلات واشیاء مربوطه از چاپخانه داران قدیمی،  شخصی و بعضا ورود چند دستگاه از خارج از کشور تشکیل شده بود.

منظور از ایجاد موزه صنعت چاپ،  در مرحله نخست ترتیب دادن مخازنی است از دستگاهها ، ابزار و ادوات و آثار چاپی گذشتگان برای اطلاع رسانی به آیندگان و در مرحله بعدی برقراری مقیاس و معیاریست که مردم هر عصر و زمان، بتوانند هنر و طرز کار فرهنگی خود را بوسیله آن، نسبت به گذشته مورد سنجش و بررسی قرار دهند.

در این موزه تلاش شده بود  به مخاطب اطلاعاتی درباره نحوه کارکرد دستگاه‌های چاپ در طول تاریخ ارائه کند، زیرا مخاطب وقتی به موزه می آید توقع دارد که سیر تطور این دستگاه‌ها و نحوه کار آن‌ها را بداند.

موزه چاپ دارای هفت بخش «پیشینه کتابت در ایران»، «آغاز چاپ در ایران»، «ماشین‌های چاپ»، «چاپخانه»، «چاپ عکس»، «صحافی و کتاب‌سازی» و «عصر دیجیتال» بود که هر یک از این بخش ها می تواند برای دانشجویان و علاقه مندان این حوزه منبع خوب و مناسبی باشد.

این موزه ابتدا در ساختمان کتابخانه مجلس راه‌اندازی شد ولی به‌دلیل کمبود فضا قرار شد، در مکان دیگری با فضای مناسب‌تر دوباره برپا شود و  در تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی این موزه به ساختمان قدیم کتابخانه ملی ایران واقع در خیابان سی تیر منتقل شد و همچنان در آنجا قرار دارد.

اکنون قریب به 5 سال است که قسمت اعظم این دستگاهها در آن ساختمان جا داده شده و مراکز متعددی نیز در صدد ایجاد موزه چاپ هستند که به طور پراکنده بعضا ایجاد کرده اند.

از زمان انتصاب حجت‌الاسلام و المسلمین عماد به عنوان رییس جدید کتابخانه مجلس شورا ی اسلامی در سال گذشته ایشان تلاش‌هایی جهت احیاء مجدد موزه صنعت چاپ کرده و رایزنی هایی با مراکز مختلف داشته اند.

ایده رئیس کتابخانه که در ذهن جمع دیگری از اصحاب فرهنگ نیز ریشه دارد تشکیل موزه ملی تاریخ و صنعت چاپ کشور است که بصورت کنسرسیوم با نقش آفرینی نهادها و دستگاههای متولی و دارای سابقه در امر چاپ و انتشار در کشور است.

در مسیر تحقق این ایده موضوع در جلسه ای با حضور خانم بروجردی (رئیس کتابخانه ملی) موضوع  ساماندهی موزه چاپ در دستور کار قرار گرفت  و مقرر شد تا کتابخانه مجلس به عنوان بانی این کار و یکی از مراکز اصلی دارای موزه چاپ،  اساسنامه موزه ملی صنعت چاپ را تهیه که پس از تایید مراکز اصلی دارای موزه چاپ، اقدام بعدی جهت تاسیس و افتتاح موزه ملی صنعت چاپ صورت گیرد.

بر این اساس کل ماشین آلات وابزار چاپ با پلاک هر مرکز و با نام همان سازمان،  در یک مکان واحد تجمیع  و به معرض نمایش گذاشته شده تا همگان بتوانند بازدید داشته باشند.

پیش بینی شده است که در ایجاد موزه ملی،  مراکز دارای ماشین آلات و ابزار چاپ، وزارت ارشاد، شهرداری، چاپخانه های دولتی، و اتحادیه چاپخانه داران مساعدت و همکاری داشته باشند. پیشنهاد ادغام این موزه ها می‌تواند حرکت خوبی برای حفظ و نگهداری ماشین آلات و اطلاع رسانی در زمینه تاریخچه صنعت چاپ کشور به شمار آید اما اجرایی شدن آن نیازمند حمایت و همراهی مسئولان است.

کتابخانه مجلس نیز در انجام این کار از نگارش اساسنامه تا ایجاد موزه از نظرات و همکاری آقای دمیرچی  پیشکسوت این رشته که نقش مهمی در ایجاد موزه چاپ کتابخانه مجلس را داشته است، بهره خواهد برد.

در همین راستا پیش نویس اساسنامه موزه ملی صنعت چاپ با همکاری آقای دمیرچی تهیه و در جلسه شورای منابع و اسناد کتابخانه مجلس بررسی شده است و مقرر شده ابتدا جهت بررسی و ویرایش به کتابخانه ملی و سپس به عنوان پیشنهاد مشترک کتابخانه ملی و کتابخانه مجلس برای سایر مراکز ارسال گردد.

از اهداف تاسیس این موزه میتوان به :

شناسائی، فراهم آوری و نگهداری ابزار و ماشین آلات صنعت چاپ، نمایش و عرضه عمومی آثار، فراهم آوردن امکانات مطلوب جهت پژوهش و پژوهشگران، انتشار آثار مربوط به صنعت چاپ و برگزرای نمایشگاههای دوره ای اشاره کرد.

البته در این سال‌ها  آقای دمیرچی تلاش بسیاری در جهت تهیه دستگاههای قدیمی داشته، که امیدواریم با ساماندهی و ایجاد موزه چاپ این ابزار و ادوات نیز به مجموعه اضافه گردد.

امیدواریم با همکاری مراکز،  فضای مناسب و درخور موزه چاپ پیشنهاد و ایجاد گردد.

 

    بازدید:2570
    یادداشت ها
    Parameter:299854!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار