کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
معرفی بخش‌های کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
[1397/04/11]

موزه کتابت و چاپ مجلس شورای اسلامی  

 

پیش از تفکیک چاپخانه دولتی، چاپخانه مجلس یکی از بزرگترین مؤسسات مطبوعاتی ایران و خاورمیانه به شمار میرفت، که آثار فراوان و مهمی را در طول دوران فعالیت خود به چاپ رساند .
 
با توجه به پیشینه خوب مجلس در رونق چاپ در ایران، فکر ایجاد موزه چاپ در سال 89 در کتابخانه مجلس مطرح گردید. نخستین موزه تاریخ صنعت چاپ در شهریور 1389 با همت آقای جعفریان و سرمایه گذاری کتابخانه مجلس و تلاش پیشکسوت عرصه صنعت چاپ  آقای دمیرچی در کتابخانه مجلس تأسیس و افتتاح شد. هر چند که پس از تعطیلی چاپخانه مجلس در سال 1380 ماشین آلات آن به سرنوشتی دیگر دچار شد، ولی با تأسیس موزه چاپ در سال 1389 تلاش شده است ابزار و ادوات چاپ در آن گردآوری و نمایش داده شود.
 
این موزه از جمع‌آوری ماشین‌آلات واشیاء مرتبط از چاپخانه داران قدیمی، اشخاص و بعضاً ورود چند دستگاه از خارج از کشور تشکیل شده بود.
 
هدف از ایجاد موزه صنعت چاپ،  در گام نخست تشکیل مجموعه ای از دستگاهها، ابزار و ادوات و آثار چاپی پیشینه این صنعت برای اطلاع رسانی به آیندگان و در مرحله بعد، برقراری مقیاس و معیاریست که مردم هر عصر و زمان، بتوانند هنر و طرز کار فرهنگی خود را به‌وسیله آن، نسبت به گذشته مورد سنجش و بررسی قرار دهند.
 
در این موزه تلاش بر این است اطلاعاتی درباره سیر تطور نحوه کارکرد دستگاه‌های چاپ در طول تاریخ به مخاطب ارائه شود.
موزه چاپ دارای هفت بخش «پیشینه کتابت در ایران»، «آغاز چاپ در ایران»، «ماشین‌های چاپ»، «چاپخانه»، «چاپ عکس»، «صحافی و کتاب‌سازی» و «عصر دیجیتال» بود که هر یک از این بخش ها می تواند برای دانشجویان و علاقه مندان این حوزه منبع خوب و مناسبی باشد.
 
این موزه ابتدا در کتابخانه مجلس راه‌اندازی شد ولی به‌دلیل کمبود فضا قرار شد، در مکان دیگری با فضای مناسب‌تر دوباره برپا شود و  در تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی این موزه به ساختمان قدیم کتابخانه ملی ایران واقع در خیابان سی تیر منتقل شد و با طرح سناریو و فضاسازی های داخلی، بخش‌های متنوع‌تر، تجهیز و گشایش یافت.
 
اکنون بیش از 5 سال از راه اندازی موزه کتابت و چاپ گذشته و این موزه مورد استقبال و دیدار گروه های دانش‌آموزی، دانشجویی و علاقه مندان قرار گرفته است.
 
از زمان انتصاب حجت‌الاسلام و المسلمین عماد به عنوان رییس جدید کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در اسفند سال 95، ایشان تلاش‌هایی جهت احیاء مجدد موزه صنعت چاپ نموده و رایزنی هایی با مراکز مختلف داشته اند.
 
ایده رئیس کتابخانه که در ذهن جمع دیگری از اصحاب فرهنگ نیز ریشه دارد تشکیل موزه ملی تاریخ و صنعت چاپ کشور است که بصورت کنسرسیوم با نقش آفرینی نهادها و دستگاههای متولی و دارای سابقه در امر چاپ و انتشار در کشور است.
 
در مسیر تحقق این ایده جلساتی با حضور خانم بروجردی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی) تشکیل و موضوع ساماندهی موزه چاپ در دستور کار قرار گرفت  و مقرر شد تا کتابخانه مجلس به عنوان بانی و یکی از مراکز اصلی دارای موزه چاپ، اساسنامه موزه ملی صنعت چاپ را تهیه و پس از تایید مراکز اصلی دارای موزه چاپ، اقدام بعدی جهت تأسیس و افتتاح موزه ملی صنعت چاپ صورت گیرد.
 
بر این اساس کل ماشین‌آلات وابزار چاپ با پلاک هر مرکز و با نام همان سازمان،  در یک مکان واحد تجمیع  و به معرض نمایش گذاشته شده تا مورد استفاده همگان باشد.
 
پیش‌بینی شده است در ایجاد موزه ملی، مراکز دارای ماشین آلات و ابزار چاپ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تهران، چاپخانه های دولتی، و اتحادیه چاپخانه داران مساعدت و همکاری داشته باشند. پیشنهاد ادغام این موزه ها می‌تواند حرکت خوبی برای حفظ و نگهداری ماشین آلات و اطلاع رسانی در زمینه تاریخچه صنعت چاپ کشور به شمار آید اما اجرایی شدن آن نیازمند حمایت و همراهی مسئولان است.کتابخانه مجلس نیز برای تحقق این مهم پیگیری‌های لازم را خواهد نمود.
 
در همین راستا پیش نویس اساسنامه موزه ملی صنعت چاپ با همکاری آقای دمیرچی تهیه و در جلسات شورای منابع و اسناد کتابخانه مجلس مطرح گردیده و مقرر شده است ابتدا جهت بررسی و ویرایش به کتابخانه ملی و سپس به عنوان پیشنهاد مشترک کتابخانه ملی و کتابخانه مجلس برای سایر مراکز ارسال گردد.
 
از اهداف تأسیس این موزه می‌توان به:
شناسائی، فراهم‌آوری و نگهداری و اشاعه ابزار و ماشین آلات صنعت چاپ، نمایش و عرضه عمومی آثار، فراهم آوردن امکانات مطلوب جهت پژوهش پژوهشگران، انتشار آثار مربوط به صنعت چاپ و برگزاری نمایشگاه‌های دوره ای اشاره کرد.
 
البته در این سال‌ها  آقای دمیرچی در جهت تهیه دستگاه‌های قدیمی تلاش نموده است که این ابزار و ادوات نیز به مجموعه اضافه خواهد شد.
 
امیدواریم با همکاری مسئولین نهادها و مراکز مرتبط، فضای مناسب و در شأن موزه ملی صنعت چاپ کشور بدان اختصاص یابد.
 
موزه صنعت چاپ کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به مثابه بخشی از موزه مجلس، هم‌اکنون در خیابان سی‌تیر، طبقه همکف ساختمان قدیم کتابخانه ملّی، به فعالیت خود ادامه می‌دهد و روزانه پذیرای بازدیدکنندگان و اصحاب عرصه دانش و پژوهندگان سیر تحولات صنعت چاپ ایران و کارشناسان و پژوهشگران عرصه نشر است.

    بازدید:1905
    یادداشت ها
    Parameter:300729!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار