کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی و بررسی کتاب
[1398/04/31]

مفهوم قانون  

 

کتاب «مفهوم قانون» چند سال پس از انتشار، فهم فلسفه‌ حقوق و شیوه‌ تدریس آن را در دنیاى انگلیسى و غیرانگلیسى زبان دگرگون ساخت.

 

 

 کتاب «مفهوم قانون» نوشته هربرت هارت یکی از آثاری است که محمد راسخ، حقوق‌دان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با موضوع جنبه‌های اندیشه‌ای و تاریخی علم حقوق، با همکاری نشر نی منتشر کرده است.
 

راسخ علاوه بر کتاب مفهوم قانون که برای اولین بار در سال 1390 منتشر شده و چاپ هفتم آن در سال 1398 به بازار عرضه شده است، کتاب دو جلدی «حق و مصلحت؛ مقالاتی در فلسفه حقوق، فلسفه حق و فلسفه ارزش» را به عنوان اثری تالیفی و آثاری نظیر «قانون، آزادی و اخلاق»، اثر دیگری از هربرت هارت، «تاریخ مختصر تئوری حقوقی در غرب» اثر جان کِلی، «تاریخ تئوری‌های حقوقی اسلامی»، نوشته وائل بن حلاق، «فرهنگ نظریه حقوقی» نوشته برایان بیکس و «مبانی حقوق عمومی» نوشته مارتین لاگلین را در نشر نی منتشر کرده است.
 

محمد راسخ در مقدمه‌ای که بر کتاب «مفهوم قانون» نوشته،آن را مهم‌ترین اثر در زمینه فلسفه حقوق به زبان انگلیسی، در سده بیستم معرفی کرده و گفته است: «این کتاب، چند سال پس از انتشار، فهم فلسفه‌ حقوق و شیوه‌ تدریس آن را در دنیاى انگلیسى و غیرانگلیسى زبان دگرگون ساخت. این تأثیر شگرف موجب شد که درباره‌ کتاب و آموزه‌‏هایش مطالب بسیارى، نه‏‌تنها در زمینه‌ نظریه حقوقى بلکه همچنین در حوزه‌ی فلسفه اخلاق و فلسفه سیاسى، منتشر شوند. در نیم سده‌ گذشته، نظریه‌ حقوقى پروفسور هارت به کانون توجه در فلسفه‌ حقوق تبدیل شده است. پس از انتشار این اثر، نظریات جدى‏‌اى که در مراکز مهم آموزشى و پژوهشى حقوق، در سطح جهان، مطرح شده‌‏اند، صرفاً گامى در جهت بهبود یا نقد نظریه اثبات‏‌گرایى هارت بوده‌‏اند.»
 

در کتاب «مفهوم»، پس از نقد نظریه فرمان، قانون به‏‌مثابه اتحاد قواعد اولى و ثانوى معرفى می‌‏شود. اما این قواعد بافتى باز دارند و از این رو، «تقنین قضایى» بهاى تنظیم قاعده‏‌مند حیات اجتماعى توصیف مى‌‏شود. برداشت قاعده‏‌مند از قانون در مقابل دو گرایش افراطىِ نظرى، یعنى شکل‌‏گرایى و قاعده‏‌شکاکى، قرار دارد که باید شرح داده و نقد شوند. هارت، پس از این شرح و نقد، به بحث از نسبت میان قانون، از یک سو، و اخلاق و عدالت، از سوى دیگر می‌‏پردازد و باریک‌‏بینانه، نکته‌‏هایى ژرف در این خصوص پیش مى‏‌نهد. نشان‌‏دادن خلط میان دو نوع قانون طبیعى، و نیز ترسیم محتواى حداقلى حقوق طبیعى، که در حقیقت محدودیت‌‏هاى طبیعى همه نظام‌‏هاى هنجارى‏‌اند، نمایانگر موضع نظرى او در برابر حقوق طبیعى هستند.
 

کتاب «مفهوم قانون» 10 فصل و یک موخره دارد و به مفاهیمی نظیر پیچیدگی نظریه‌های حقوقی، قانون به مثابه دستور اجباری، تنوع قوانین، محدودیت‌های قانونی قدرت قانون‌گذاری، قاعده شناسایی و اعتبار قانونی، قطعیت و خطاناپذیری در آرای قضایی، عدالت و اخلاق، حقوق و اخلاق و حقوق بین‌الملل به‌‏مثابه مصداقى خاص از نظام حقوقى می‌پردازد.
 

نشر نی چاپ هفتم کتاب «مفهوم قانون» نوشته هربرت هارت را با ترجمه محمد راسخ در 456 صفحه و با قیمت 64 هزار تومان منتشر کرده است.

    بازدید:632
    یادداشت ها
    Parameter:304514!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار