کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
[1397/05/29]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش پنجم)  

 

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. در این بخش به معرفی «اطلس کیفیت زندگی شهر تهران (ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران)» پرداخته می‌شود. بخش‌های یکم،‌ دوم،‌ سوم و چهارم.

اطلس کیفیت زندگی شهر تهران (ارزیابی کیفیت زندگی در کلانشهر تهران)/ رصدخانه شهری تهران، با همکاری دانشگاه تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران.- تهران: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، 1396.

مدیریت کارآمد کلان­شهر تهران به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای دنیا مستلزم شناخت دقیق و علمی بر اساس شاخص­های عینی و ذهنی است. ضرورت این شناخت،‌ اتخاذ یک رویکرد مناسب علمی برای درک بهتر وضعیت کنونی زندگی در شهر تهران را ایجاب می­کند. از این رو، طرح رصد کیفیت زندگی اجتماعی به عنوان یکی از بزرگترین طرح­های نظرسنجی شهر تهران توسط معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و با همکاری رصدخانه شهری تهران در خلال سال­های 95-1394 به انجام رسید.

این طرح که به منظور پاسخ­گویی به نیازهای پژوهشی در حوزه اجتماعی و فرهنگی کلان­شهر تهران و در پی دستیابی به توسعه اجتماعی با رویکرد محله­محوری، برای بهبود زندگی شهری گام برداشته، با تکیه بر تجربه پژوهشگران محله­های شهر و با هدف اصلی شناسایی مسائلی در جهت گونه­شناسی و شناخت اجتماعی محله­‌ها بوده است.

از مهمترین مزایای این طرح می­توان به تولید داده­‌های نظرسنجی به صورت مکانی اشاره کرد که امکان نقشه‌­سازی از شاخص­های تولیدشده را مهیا کرده و پایگاه اطلاعات آن با قابلیت به روزرسانی می­تواند برای پژوهش­ها و اقدامات آتی مدیریت شهری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نتایج بهره­‌گیری از فناوری اطلاعات مکانی در طرح رصد کیفیت زندگی شهروندان تهرانی در قالب اطلس و نقشه‌­های تحلیلی، می­تواند راه را برای مطالعات موضعی در جهت مسئله­‌یابی و نحوه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تهرانی هموار سازد.

این کتاب شامل 11 فصل به عناوین ذیل است:

فصل اول: کلیات اطلس

فصل دوم: احساس تعلق

فصل سوم: امکانات و خدمات محله

فصل چهارم: جا به جایی و معابر محله

فصل پنجم: بهداشت و محیط زیست محله

فصل ششم: روابط اجتماعی محله

فصل هفتم:‌ مشارکت اجتماعی محله­‌ای

فصل هشتم: اعتماد اجتماعی محله‌­ای

فصل نهم: احساس امنیت در محله

فصل دهم: مسائل اجتماعی محله

فصل یازدهم: سیمای کلی کیفیت زندگی در تهران

تنظیم کننده: زهرا غلامحسین پور کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد

 

    بازدید:1445
    یادداشت ها
    Parameter:300865!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار