کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1397/09/06]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش هفتم)  

(تنظیم کننده گزارش: زهرا غلامحسین پور، کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. در این بخش به معرفی «پایش ملی محیط کسب و کار ایران بهار 1396» پرداخته می‌شود. بخش‌های پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش ششم بخوانید.

 

رصد وضعیت شهرسازی تهران/ تهیه گزارش مجتبی رفیعیان... [و دیگران] .- تهران: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، 1396.

 

وجود آمارهای مستند از روندهای عمومی حاکم بر الگوی کاربری زمین، یکی از مسائلی است که همواره دغدغه متخصصان و مدیران شهری در زمان برنامه­­‌ریزی برای ایجاد وضعیتی بهتر برای کلان‌شهرهایی چون تهران است.

خوشبختانه توانمندی‌­های علمی و دانشگاهی با هم­افزایی با توسعه پایگاه‌­های داده شهرداری تهران و ایجاد انباره داده رصدخانه شهری تهران، امکان تولید اطلاعات دقیق و تخصصی‌تری از وضعیت شهر تهران در حوزه­‌های گوناگون به خصوص شهرسازی ایجاد کرده است که مبنایی برای تهیه مستند حاضر است.

مستند پیش رو به دنبال تبیین وضعیت کلان‌شهر تهران با تأکید بر نظام قطعه‌­بندی و کاربری زمین بوده تا از این طریق بتواند چهره روشن­‌تری از وضعیت شهرسازی تهران را بر اساس داده­‌ها و اطلاعات تصویرسازی نماید.

این کتاب که با همکاری جمعی از اساتید دانشگاهی و کارشناسان رصدخانه شهری تهران تهیه و تدوین شده است، اطلاعات گوناگونی از جمله نظام قطعه‌­بندی، سرانه‌­ها و شدت کاربری­‌های شهری تهران را مورد بررسی قرار داده است.

از مزایای این کتاب، ارائه اطلاعات جدیدی در مورد کاربری اراضی شهر تهران است که تاکنون منتشر نشده و با توجه به دسترسی به داده­‌های قطعه ملکی، امکان تبیین وضعیت در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران را فراهم ساخته است.

 

این کتاب شامل بخش­‌های زیر است:

کلیات: معرفی شهر تهران و معرفی مناطق 22 گانه شهر تهران

نظام قطعه‌­بندی: دانه‌­بندی قطعات و روندهای فضایی حاکم بر آن، الگوی پراکنش قطعات با اندازه کمتر از 200 نتر مربع، الگوی پراکنش قطعات با اندازه بیشتر از 200 متر مربع، میانگین اندازه قطعات شهر تهران

نظام عملکردی زمین در شهر تهران: الگوی کلان کاربری زمین در شهر تهران، شدت کاربری­‌ها در شهر تهران به تفکیک فعالیت، ضریب اختلاط کاربری­‌ها، الگوی پراکنش فعالیت در فضا در شهر تهران.

 

    بازدید:1336
    یادداشت ها
    Parameter:302233!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار